Francuskojęzyczni dramaturdzy w Zabrzu

30.01.2017

Grupa artystów przyjechała do nas w ramach projektu „10 sur 10” przygotowanego przez Drameducation – Międzynarodowe Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce, którego celem jest rozwój nauczania języka francuskiego.

Przygodę z naszym miastem goście rozpoczęli w sobotę 28 stycznia w towarzystwie znanego zabrzańskiego historyka, Dariusza Walerjańskiego, od wizyty w Kościele pw. św. Józefa. Podziwiali tam monumentalną budowlę i wsłuchiwali się z uwagą w historię roztaczaną przez przewodnika. Szczególne wrażenie zrobiły na nich unikalne rozwiązania architektoniczne zastosowane przy budowie kościoła oraz eksponowana jeszcze szopka bożonarodzeniowa.
Wycieczka następnie udała się po sąsiedzku na Arenę Górnika Zabrze. Cała grupa była pod wrażeniem nowoczesnego stadionu. Z uwagą słuchali historii klubu i podziwiali trofea zdobyte przez Górnika. 
W planie zwiedzania była również wizyta na Zandce, gdzie z ogromnym zainteresowaniem oglądali stalowy dom oraz jeden z najważniejszych zabrzańskich zabytków, cmentarz żydowski.

Nasi goście będą zwiedzać Zabrze jeszcze przez kilka najbliższych dni, podczas których chłonąć będą atmosferę miasta, poznają jego charakter i  spotkają się z jego mieszkańcami. Następnie przystąpią do pisania sztuk teatralnych inspirowanych naszym miastem, które to pozwolą młodzieży w całej Polsce efektywniej uczyć się języka francuskiego.