Francuskojęzyczni dramaturdzy w Zabrzu!

26.01.2017

Dziesięciu dramaturgów z pięciu francuskojęzycznych krajów odwiedzi Zabrze i pozna jego historię. Później ich zadaniem będzie napisać krótkie sztuki dla młodych artystów.

Już w najbliższy piątek (27 stycznia) do Zabrza zawita dziesięciu młodych artystów z Francji, Belgii, Szwajcarii, Kanady i Kamerunu. W weekend będą zwiedzać nasze miasto, poznawać jego historię i zaułki, a potem w ciągu dziesięciu dni każdy z nich będzie musiał napisać sztukę na dziesięciu aktorów, bazującą na doznaniach, które przeżyli w Zabrzu.

Wszystko w ramach projektu „10 sur 10” przygotowanego przez Drameducation – Międzynarodowe Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce. – Celem tych sztuk teatralnych jest rozwój nauczania języka francuskiego w Polsce i na całym świecie. W wielu szkołach w Polsce nauczyciele pracują z młodzieżą nad wystawieniem sztuki teatralnej w języku francuskim. „Zabawa” w teatr pozwala młodzieży rozwijać nie tylko zdolności aktorskie, ale zwłaszcza zdolności językowe, gdyż sztuki grane są w całości w j. francuskim – tłumaczą pracownicy Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu, który odpowiada za przyjazd dramaturgów. – Przez wiele lat nauczyciele skarżyli się na brak „odpowiednich” sztuk. Odpowiednich czyli takich, które są krótkie, zrozumiałe, opowiadają o współczesnym świecie i napisane są przystępnym językiem. Drameducation zdecydowało poprosić autorów francuskojęzycznych aby przyjechali do Polski i napisali takie właśnie teksty. Tak powstały rezydencje dramaturgiczne „10 sur 10”.

W trakcie pobytu autorzy odwiedzają szkoły, gdzie nauczany jest francuski, spotykaj się z ludźmi kultury, mieszkańcami, amatorami teatru i języka francuskiego.

Następnie sztuki napisane przez autorów wydawane są w postaci książkowej i dystrybuowane w szkołach w Polsce i na całym świecie. Na całym świecie a w szczególności tam, gdzie język francuski nauczany jest w szkołach.

Wśród autorów wyłonionych w drodze konkursu, do Zabrza przyjedzie 5 autorek z Francji, dwóch autorów z Belgii, jedna autorka ze Szwajcarii, Autor z Kanady oraz autor z Kamerunu. W ramach rezydencji do Zabrza przyjedzie również dziesięcioro aktorów z francuskiej wyższej szkoły aktorskiej Acteon z Avignonu, którzy poprowadzą warsztaty teatralne dla młodzieży z zabrzańskich szkół.