Fortum instaluje kluczowy element kotła w nowej elektrociepłowni Zabrze

23.01.2017

Fortum kontynuuje prace przy montażu kotła wielopaliwowego dla nowej elektrociepłowni w Zabrzu. Dzisiaj w obecności władz miejskich i przedstawicieli wykonawców odbył się tradycyjny chrzest ważącego ponad 40 ton walczaka, który po podwieszeniu na docelowej wysokości będzie stanowił kluczowy element kotła. Budowa nowoczesnego zakładu postępuje zgodnie z założonym harmonogramem i przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Walczak jest kluczowym elementem nowoczesnego kotła wielopaliwowego firmy Amec Foster Wheeler, który będzie produkował energię w nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Ważące ponad 40 ton urządzenie zostanie zawieszone przez wykonawcę na wysokości 46 metrów. Co ciekawe docelowo wewnątrz kotła będzie przebiegało aż 130 kilometrów rur, czyli nieco więcej niż wynosi dystans z Katowic do Opola.

– Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządem lokalnym a prywatnymi inwestorami. Cieszymy się, że Fortum buduje nowoczesny i ekologiczny zakład, który zapewni mieszkańcom bezpieczne dostawy ciepła – stwierdziła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

– Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to największy dotychczasowy projekt Fortum w Polsce. Nowoczesny zakład zapewni mieszkańcom pewne i bezpieczne dostawy ekologicznego ciepła sieciowego i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie. Cieszy nas fakt, że prace przebiegają z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz zgodnie z założonym harmonogramem – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.
Na budowie nowej elektrociepłowni równolegle prowadzone są również inne prace. W połowie grudnia ubiegłego roku zamontowane zostały zbiorniki paliwa, a już w styczniu rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej oczyszczania spalin. Zgodnie z planem montaż kotła ma się ostatecznie zakończyć w drugim kwartale 2017 roku.

– Nowa elektrociepłownia będzie wykorzystywała niezwykle nowoczesny kocioł wielopaliwowy, który zapewni nie tylko bezpieczną produkcję ciepła sieciowego, ale również przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie. Urządzenie jest wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, które zapewniają wysoką sprawność produkcji i niezawodność. Podwieszenie i chrzest walczaka są kamieniem milowym, który przybliża nas do zakończenia budowy kotła – mówi Jarosław Mlonka, Prezes Amec Foster Wheeler.

Równolegle Fortum kontynuuje prace przy budowie 10-kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom. Dzięki niemu nowoczesna elektrociepłownia w Zabrzu będzie mogła dostarczać ciepło sieciowe również do mieszkańców Bytomia. Zgodnie z planem łączne nakłady Fortum na budowę nowych źródeł ciepła dla dwóch śląskich miast do 2022 roku przekroczą miliard złotych.