Essen – Zieloną Stolicą Europy 2017

23.01.2017

Essen, miasto partnerskie Zabrza, jest Zieloną Stolicą Europy 2017. W miniony weekend odbyły się uroczystości z okazji inauguracji tego wydarzenia. Na zaproszenie Thomasa Kufena, nadburmistrza Essen uczestniczyła w nich Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

 

Podczas spotkania w parku Gruga w Essen Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza podkreśliła, że podjęte w ostatnich latach działania sprawiły że Miasto Essen, które przed laty utożsamiane było głównie z przemysłem ciężkim, jest dziś postrzegane jako najbardziej zielone miasto nie tylko w Północnej Nadrenii-Westfalii. Na to wyróżnienie z pewnością złożyły się liczne projekty realizowane w zakresie ekologii, efektywności energetycznej czy rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Miasto Essen, Zielona Stolica Europy 2017, pokazuje jak w procesie zrównoważonego rozwoju zwracać uwagę na aspekty ekologii. Tym samym jest źródłem inspiracji i dobrych praktyk.

Zielona Stolica Europy to wyróżnienie przyznawane od 2008 roku przez Komisję Europejską miastu, które w procesie zrównoważonego rozwoju kładzie nacisk na ochronę środowiska.