25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu

13.01.2017

15 stycznia na ulice Zabrza wyjdzie kilkuset wolontariuszy, aby kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja będzie zbierać pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W ramach tegorocznego finału WOŚP, przez cały weekend (13 – 15.01.) w Zabrzu będzie trwał Zlot Food Trucków, odbędzie się orkiestrowy bieg oraz koncerty – na placu Warszawskim wystąpi Kaliber 44, w Centrum Kultury Wiatrak m.in. Akurat (14.01.), a w Oficynie bluesman Kajetan Drozd (15.01.).

W Zabrzu imprezy w ramach 25. finału przygotowały sztaby działające przy Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży „Wielka Flota Zjednoczonych Sił” i Stowarzyszeniu Kartel Kulturalny.

Sztab WOŚP Zabrze działający przy Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży "Wielka Flota Zjednoczonych Sił" oraz Eventers Silesia zapraszają na Zlot Food Trucków pod hasłem „Food Truck dla WOŚP”, który odbędzie się w dniach 13-15 stycznia na placu Warszawskim. Organizatorzy zapraszają w piątek w godzinach 16:00-20:00, w sobotę w godzinach 12:00-22:00, a w niedzielę w godzinach 12:00-20:00. Do skosztowania będą m.in. pierogi, prawdziwe niemieckie wursty, piwo rzemieślnicze.

Na pl. Warszawskim pojawi się m.in. Mała Armia Grupa Śląsk, która zaprezentuje swoje wozy, OSP Makoszowy, Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej Oddział w Gliwicach, którzy na swoim stoisku będą prezentować techniki udzielania pierwszej pomocy oraz udzielać indywidualnych informacji.

W sobotę od rana będzie grał DJ Andrew Martinez – dj, konferansjer, prezenter muzyczny, event manager, a o godz. 20.00 na pl. Warszawskim wystąpi legenda polskiej sceny hiphopowej, Kaliber 44. Zaprezentuje materiał z nowego albumu pt. „Ułamek tarcia”. Kaliber 44 to pionierzy i legenda polskiego hip-hopu, zaliczani do najważniejszych przedstawicieli gatunku. Ich albumy określane są mianem kultowych a koncerty przyciągają rzesze fanów. Grupa powstała w 1994 roku z inicjatywy raperów, braci Michała Martena znanego jako „Joka” i Marcina Martena występującego pod pseudonimem „ abradAb”. Wkrótce do zespołu dołączył Piotr Łuszcz „Magik”, który po nagraniu dwóch płyt odszedł z Kalibra, aby założyć równie kultową Paktofonikę. Kaliber wydał cztery albumy studyjne: „Księga tajemnicza. Prolog”, określany jako prekursor gatunku hardcore psychorap, „W 63 minuty dookoła świata”, „3:44” oraz najnowszy “Ułamek tarcia”.

Zabrzańskie „Światełko do Nieba” odbędzie się w dniu 25. Finału WOŚP – 15 stycznia – także na placu Warszawskim, w formie pięknego pokazu ognia w wykonaniu Nam-Tara Fire&Pyro Performance.

Wspólny 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sztabu Wielkiej Floty i pubu Oficyna odbędzie się w niedzielę (15.01.) w siedzibie pubu przy ul. Wolności 211 o godz. 19.00. Zagra bluesman Kajetan Drozd. W programie również liczne licytacje gadżetów orkiestrowych.

Sztab Wielkiej Floty zorganizuje również I Zabrzański Bieg Orkiestrowy. Odbędzie się on w sobotę (14.01.) w Parku Leśnym przy ul. Czołgistów w godz. 13.00 – 16.00. Uczestnicy pobiegną na dystansie 3 km (nie ma limitu wieku) oraz nordic walking. Organizatorzy chcą propagować akcję „Policz się z cukrzycą” – autorski program Fundacji WOŚP, a także Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Opłata startowa w dniu zawodów wynosi minimum 45 zł dla dorosłych i 30 zł dla młodzieży do 16. oku. życia. Dochód z biegu zostanie przekazany na rzecz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” z siedzibą w Warszawie. Podczas biegu odbędzie się też zbiórka pieniędzy na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.

Więcej o w/w wydarzeniach pod adresem: https://www.facebook.com/SztabWOSPZabrze/

Stowarzyszenie Kartel Kulturalny i CK Wiatrak we współpracy z Miastem Zabrze, Teatrem Nowym w Zabrzu oraz przy wsparciu 6. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej Brzask, Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, a także innych partnerów zorganizują Finał WOŚP 2017 w Klubie Wiatrak (14.01.). Zagrają: AKURAT, Highway Rock Blues Band, TSE – The Sudden Entrance i The Branchers. W trakcie koncertu odbędą się też licytacje na rzecz WOŚP. Będzie można wylicytować m.in. maskę tlenową, podarowaną przez skrzypka Michała Jelonka. Koncert rozpocznie się o godz. 18.30, wejście do klubu od godz. 18.00. Wstęp co łaska do puszki WOŚP.

W niedzielę (15.01.) w Centrum Kultury Wiatrak o godz. 6.00 zostanie otwarty sztab dla wolontariuszy, a od godz. 11.00 do godz. 16.00 w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Brodzińskiego 4 zorganizowane zostaną animacje, warsztaty plastyczne, Kącik książki z MBP w Zabrzu, a także gry planszowe, które zapewni organizator festiwalu PIONEK.
Więcej o wydarzeniu pod adresem: https://www.facebook.com/events/1884659111755950/