XXV Gala Laurów Kompetencji i Umiejętności

09.01.2017

„Sukces to nie kwestia wrodzonego talentu, błyskotliwej inteligencji ani szczęścia. Sukcesy odnoszą ludzie przekonani o tym, że wciąż mogą się wiele nauczyć” – te słowa Carol Dweck przyświecały tegorocznej, jubileuszowej XXV Gali Laurów Kompetencji i Umiejętności zorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Uroczystość odbyła się 5 stycznia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Laury Umiejętności i Kompetencji to coroczne wydarzenie, podczas którego wręczane są statuetki w dziedzinie gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Minionych 25. edycji Laurów Umiejętności i Kompetencji zaowocowało gronem kilkuset laureatów. Ale Laury to nie tylko symbole wdzięczności. To przede wszystkim ludzie i historie ich ciężkiej pracy, trudnych decyzji, ale także spektakularnych sukcesów.

Do Diamentowych Laureatów Umiejętności i Kompetencji dołączył w tym roku arcybiskup Wiktor Skworc – metropolita katowicki. – Taka była boża reżyseria i trzeba było podejmować wyzwania, które Pan Bóg przed nami stawiał – mówił o swoim życiu w podziękowaniu po odebraniu najwyższego wyróżnienia. – Mam też świadomość, że to nie chodzi o osobę, tylko o chodzi bardziej o kościół na Śląsku, kościół katolicki, o mojego poprzednika także – księdza arcybiskupa seniora Damiana Zimonia – dodał laureat.

Specjalne podziękowanie i Statuetkę Orła Piastów Śląskich otrzymał Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej. – Zawsze przy takich okazjach trzeba powiedzieć dwie rzeczy, które są banalne, ale zarazem prawdziwe – zauważył w swoim podziękowaniu. – Pierwsza z nich to to, że zawsze można znaleźć kogoś godniejszego do wyróżnienia taką nagrodą. A druga – i to nawet dzisiaj wielokrotnie przez laureatów powtarzane – że samemu się niczego nie osiągnie.

Kryształowym Laurem z Diamentem za aktywność wypływająca z ewangelickiego etosu pracy i głębokiej chrześcijańskiej wiary, która nie ograniczała się tylko do Kościoła uhonorowany został biskup Jan Szarek. – Maksymą mojego życia jest jeden wiersz z pieśni: „chciałbym być pożytkiem dla innych” i staram się tym pożytkiem być – podkreślił duchowny.

Drugim laureatem Kryształowego Lauru z Diamentem był Piotr Beczała – światowej sławy śpiewak operowy, gwiazda nowojorskiej Metropolitan Opera. – Jestem bardzo, bardzo wzruszony i trudno mi mówić, ja wolę śpiewać – przyznał w swoim podziękowaniu za wyróżnienie. – Jeżeli chodzi o Laur Umiejętności i Kompetencji, jakby jest to trochę związane z moim zawodem, ponieważ bycie śpiewakiem operowym bez umiejętności i kompetencji raczej się nie udaje – dodał artysta.

Laureaci Laurów Umiejętności i Kompetencji 2016 związani z miastem Zabrze:

Platynowy Laur „Pro Publico Bono”
dr Jan Sarna, prezes Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu z okazji 25-lecia działalności Fundacji

Platynowy Laur "Nauka i Innowacyjność"
prof. dr hab. inż. Marek Gzik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej

Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji „Dla osób lub firm za całokształt działalności”
ELZAB SA w Zabrzu

Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji/ Pro Publico Bono
Jan Szulik, koordynator ds. społecznych i rozwiązywania problemów uzależnień w Zabrzu

Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji/ Osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm
Alina Nowak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu

Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji/ Nauka i innowacyjność
prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek, dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu

Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji/ Menedżer, lider społeczno-gospodarczy
Włodzimierz Bosowski, prezes Zarządu Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Mariusz Wójtowicz, dyrektor Szpitala Miejskiego w Zabrzu

Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji/ Medycyna i inżynieria biomedyczna
Marek Hawranek, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Miejskiego w Zabrzu

Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji/ Kultura
Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Tradycyjnie, uroczystość zwieńczył koncert dedykowany Laureatom. Gwiazdą wieczoru był Piotr Beczała, który wystąpił z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą wybitnego dyrygenta Marca Piolleta. Podczas koncertu publiczność usłyszała utwory Verdiego, Moniuszki, Pucciniego, a także Wagnera czy Dvoraka.

Pełna lista Laureatów Laurów Umiejętności i Kompetencji dostępna jest w linku poniżej:

http://www.laury.rig.katowice.pl/index.php/laureaci/laureaci-2011/2016