Zabrze przestrzenią rozwoju

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka nagrodzone!

04.01.2017

W XVI edycji prestiżowego konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2016” główną nagrodę w kategorii „Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital” zdobyło Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego w Zabrzu. Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbędzie się 19 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie.

Celem konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny organizowanego przez wydawnictwo Termedia jest wyłonienie i nagrodzenie osób oraz podmiotów, które szczególnie wyróżniły się na polu polskiej medycyny. Patronat nad XVI edycją konkursu Sukces Roku 2016 w Ochronie Zdrowia objął minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Ostatecznego wyboru laureatów dokonała Kapituła, w której skład wchodzą najbardziej wpływowe osoby ze świata medycyny, m.in. byli ministrowie zdrowia, wybitni naukowcy oraz szefowie najważniejszych organizacji sektora medycznego. By pomóc Kapitule w podejmowaniu decyzji organizatorzy powołali Jury Preselekcyjne, które przedstawiło naczelnemu organowi wstępne rekomendacje.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego w Zabrzu doceniono za „stworzenie od podstaw wiodącej w skali kraju i całej Europie placówki ginekologiczno – położniczej. Postawiono na innowację w każdym szczególe – specjalnie na potrzeby lecznicy budynek postawiono od zera, zaprojektowano wg najnowszych światowych wzorców – pełen otwartych przestrzeni („open space”). W szpitalu nie ma oddziałów. To pierwszy szpital w Polsce, który w pełni prowadzi dokumentację elektroniczną. Pełnej informatyzacji dokonano w latach 2015/2016. To jeden z niewielu ośrodków w Europie i jedynym w Polsce, który w trakcie zabiegu usuwa wszystkie zmiany endometrialne przy użyciu noża plazmowego. W obszarze finansowym najważniejszą innowacją jest możliwość przypisania kosztów na poszczególnego pacjenta.