Monografia ks. Józefa Knosały doczekała się przekładu

14.12.2016

"Historia miasta Zabrze" to dzieło napisane pod koniec lat 20. XX wieku przez filozofa i historyka ks. Józefa Knosałę. Publikacja wydana niegdyś w języku niemieckim właśnie doczekała się polskiego przekładu.

To bardzo ważne wydawnictwo zarówno dla samych zabrzan, jak i dla miłośników historii regionu. Monografia księdza Józefa Knosały nie jest tylko zbiorem suchych faktów i dat, pisał on bowiem także o ludziach i dla ludzi – mówi Bernard Szczech, historyk, były dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu, który podjął się tłumaczenia.  

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zwraca uwagę na szczególne przywiązanie autora do "małej ojczyzny" widoczne na kartach jego dzieła. – Dzięki niemu również i my możemy lepiej ją poznać i utożsamiać się z nią – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Ks. Józef Knosała żył w latach 1878-1951. Zostawił po sobie wiele prac poświęconych regionowi, w tym monografii śląskich miejscowości. Wydana właśnie książka to zapis dziejów miasta od jego zarania do lat 20. XX wieku.

Wydawnictwo jest dostępne w sprzedaży w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.