Zabrze Republiką Marzeń

08.12.2016

8 grudnia, o godz. 11.00, w Kinie Roma odbyło się otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Plewińskiego „Sanatorium pod Klepsydrą” wg Wojciecha Hasa oraz projekcja filmu Wojciecha Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”. Wernisaż wystawy poprzedziło wczorajsze spotkanie pn. „Profesorowie Jerzy Jarzębski i Józef Olejniczak w pokojach wyobraźni Schulza”.

Wydarzenie poprowadził Maciej Starczewski Prezes Fundacji Republika Marzeń, reżyser, producent telewizyjny i filmowy. Autor filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych i radiowych.

Schulz to jeden z najbardziej niezwykłych i jednocześnie niedocenianych artystów kultury polskiej XX wieku. Wciąż odkrywany na świecie przez znanych pisarzy, filmowców, ludzi teatru, w Polsce prawie nieznany. O fenomenie maga z Drohobycza, pisarza, grafika, malarza, człowieka o niepokojącej wyobraźni rozmawiali dwaj znakomici schulzolodzy – prof. Jerzy Jarzębski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego. Rozmowę, która jest kolejnym wydarzeniem trwającego w Zabrzu sezonu z Schulzem pt. Zabrze Republiką Marzeń, poprowadził redaktor Jan Bończa-Szabłowski, wiceprezes Fundacji Republika Marzeń, dziennikarz, publicysta od lat związany z redakcją Rzeczpospolitej, współtwórca prezentowanej w czerwcu tego roku w Galerii Muzeum Miejskiego „Cafe Silesia” w Zabrzu wystawy pt. „W stronę Schulza”. Spotkanie okraszone zostało diaporamą ze zdjęciami z Drohobycza Macieja Starczewskiego i Jakuba Kamińskiego.