Zabrze Republiką Marzeń

05.12.2016

W najbliższą środę, 7 grudnia, o godz. 17.00 w Kinie Roma w Zabrzu, odbędzie się spotkanie pn. „Profesorowie Jerzy Jarzębski i Józef Olejniczak w pokojach wyobraźni Schulza”. Poprzedzi ono otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Plewińskiego „Sanatorium pod Klepsydrą” wg Wojciecha Hasa, które odbędzie się w piątek, 8 grudnia, o godz. 11.00.

Schulz to jeden z najbardziej niezwykłych i jednocześnie niedocenianych artystów kultury polskiej XX wieku. Wciąż odkrywany na świecie przez znanych pisarzy, filmowców, ludzi teatru, w Polsce prawie nieznany. O fenomenie maga z Drohobycza, pisarza, grafika, malarza, człowieka o niepokojącej wyobraźni porozmawiają w czwartek dwaj znakomici schulzolodzy – prof. Jerzy Jarzębski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego. Rozmowę, która jest kolejnym wydarzeniem  trwającego w Zabrzu sezonu z Schulzem pt. Zabrze Republiką Marzeń, poprowadzi redaktor Jan Bończa-Szabłowski, wiceprezes Fundacji Republika Marzeń, dziennikarz, publicysta od lat związany z redakcją Rzeczpospolitej, współtwórca prezentowanej w czerwcu tego roku w Galerii Muzeum Miejskiego „Cafe Silesia” w Zabrzu wystawy pt. „W stronę Schulza”.
Spotkanie okraszone zostanie diaporamą ze zdjęciami z Drohobycza Macieja Starczewskiego i Jakuba Kamińskiego.

8 grudnia, o godz. 11.00, w Kinie Roma odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Plewińskiego „Sanatorium pod Klepsydrą” wg Wojciecha Hasa oraz projekcja filmu Wojciecha Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”

Wydarzenie poprowadzi Maciej Starczewski Prezes Fundacji Republika Marzeń, reżyser, producent telewizyjny i filmowy. Autor filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych i radiowych.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Zapisz