Grudzień w Muzeum Miejskim w Zabrzu

29.11.2016

Ciekawe wystawy, warsztaty artystyczne dla dzieci oraz rodziców, lekcje muzealne – grudzień w Muzeum Miejskim w Zabrzu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Poniżej prezentujemy Państwu harmonogram imprez i wydarzeń, na które zaprasza Muzeum Miejskie w Zabrzu w grudniu br.:

Galeria Café Silesia (ul. 3 Maja 6)

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 9.00-16.00
Środa – 9.00-16.00
Czwartek – 9.00-18.00
Piątek – 9.00-16.00
Sobota – 10.00-14.00
Niedziela – 10.00-14.00

Ceny biletów:
normalny – 3 zł
ulgowy – 2 zł
w soboty wstęp bezpłatny

Wystawy:

do 15.01.2017

60-LECIE GRUPY 18 OBSYDIAN „CZŁOWIEK, PRZESTRZEŃ, CZAS”
Wystawa prezentuje dorobek kilku już pokoleń pasjonatów malarstwa skupionych wokół Grupy 18 „Obsydian” (niegdyś zespołu plastyków amatorów przy ZDK KWK „Zabrze”). To swoisty fenomen kulturowy: spośród dziesiątków podobnych, tak żywo działających niegdyś na Górnym Śląsku zespołów plastycznych, przetrwało kilka. Aż do roku 2004 opiekowała się nim (z odpowiedzialnością i oddaniem ) Krystyna Jędrzejowska-Nowak, znana artystka zabrzańska. Eksponowane prace obrazują całą różnorodność twórczych poszukiwań członków zespołu (dawnych i obecnych); trudno próbować (choćby sygnalnie) scharakteryzować walory ich prac – to ogromne bogactwo: palety, nurtów, propozycji. Najwybitniejsi z nich to: W. Pieczko, R. Nowak, K. Webs, A. Karpiński.
Wystawa dostępna dla zwiedzających od 25 listopada 2016 do 27 stycznia 2017 r.

Wernisaż 1 grudnia o godz. 17.00 . Dostępna dla zwiedzających od 2.12.2016 do 29.01.2017
WYSTAWA SZOPEK KRAKOWSKICH ZE ZBIORÓW MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA KRAKOWA

Tradycja tworzenia szopek krakowskich narodziła się w Krakowie w XIX wieku. Zwyczaj przedstawiania narodzin Chrystusa wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego. Pierwszym, który przedstawił misterium narodzin Syna Bożego w formie żywego teatru był Święty Franciszek z Asyżu. Do Krakowa zwyczaj ten dotarł za sprawą zakonu franciszkanów w XIII wieku. Z czasem widowiska teatralne stały się widowiskami kukiełkowymi, wystawianymi przez żaków, a z biegiem czasu ukształtował się kanon szopki krakowskiej jako konstrukcji symetrycznej, wielowieżowej i wielopiętrowej z centralnie umiejscowioną wnęką na kukiełki.
Typowa szopka krakowska, to symetryczna bryła o nieparzystej liczbie wież (3, 5, lub 7) w dwóch lub trzech kondygnacjach, łącząca charakterystyczne elementy krakowskich zabytków. Na iglicach wież umieszczany jest wizerunek orła albo chorągwie w barwach narodowych lub krakowskich. Parter szopki nawiązywał najczęściej do Bramy Floriańskiej, Barbakanu i murów miejskich. Na pierwszej kondygnacji nawiązującej często do krakowskich Sukiennic umieszczony jest żłobek i Święta Rodzina. Według tradycji kolory szopek powinny być takie, jak gorset krakowskiego stroju ludowego; przewaga złota, czerwień i granat. Najważniejsze postaci figurek w szopkach to: Matka Boża, Święty Józef, Dzieciątko w żłobku, towarzyszą mu pasterze, a także Królowie przybywający z darami. Na parterze mogą być: śmierć – ludzki szkielet, głowa Turonia, włochata postać z kłapiącą paszczą, Diabeł, Żyd i Cygan z niedźwiedziem i czarownicą. Zdarzają się postaci smoka wawelskiego, hejnalisty i Pana Twardowskiego, jak również postaci wybitnych Polaków. Podstawowym materiałem szopki jest drewno, sklejka, tektura, folia aluminiowa i kolorowe papierki. W latach 60. XX wieku pojawiły się w szopkach elektryczne mechanizmy poruszające kukiełki.
W 1937 roku na krakowskim rynku zorganizowano pierwszy konkurs szopek krakowskich, który w każdy pierwszy czwartek grudnia odbywa się po dzień dzisiejszy.
Prezentowane na wystawie szopki pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Ekspozycję wzbogacą zbiory Muzeum Miejskiego w Zabrzu opisujące tradycje i zwyczaje świątecznego stołu.

Wystawie towarzyszyć będą lekcje muzealne:
– „Przy świątecznym stole”
– „Dzisiaj w Betlejem – górnośląskie tradycje bożonarodzeniowe”
oraz warsztaty plastyczne „Moja szopka betlejemska”

Podczas trwania wystawy w każdą sobotę o godz. 12.00 będzie odtwarzany film o powstawaniu szopek, zrealizowany w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

* * *

8.12.2016 godz. 16.00 „MAMA I JA” – WARSZTATY TWÓRCZEGO PAPIERU DLA DZIECI OD LAT 3 DO 6 ORAZ RODZICÓW. Koszt 2 zł od osoby

14.12.2016 „SZTUKA NA CO DZIEŃ”, godz. 14.00 – „18+” WARSZTATY ARTYSTYCZNE DLA DOROSŁYCH ( poznawanie nowych technik dekoratorskich, projektowanie i tworzenie przedmiotów i ozdób świątecznych). Koszt warsztatów 5 zł od osoby

Muzeum Miejskie w Zabrzu (ul. Powstańców Śl. 3)

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 9.00-15.30
Środa – 9.00-15.30
Czwartek – 9.00-15.30
Piątek – 9.00-15.30
Sobota – 10.00-14.00
Niedziela – nieczynne

Wstęp bezpłatny

Wystawy:

Wernisaż 7 grudnia o godz. 17.00 . Dostępna dla zwiedzających od 8 grudnia br. do 31 stycznia 2017 r.
BLIŻEJ SACRUM, BLIŻEJ CZŁOWIEKA
ZE ZBIORÓW SZTUKI SAKRALNEJ XVIII – XX WIEKU MUZEUM MIEJSKIEGO W ZABRZU
ze zbiorów sztuki sakralnej XVIII – XX wieku Muzeum Miejskiego w Zabrzu Wystawa prezentuje zabytki rzeźby i malarstwa sakralnego, jakie znalazły się w zbiorach zabrzańskiego Muzeum (wcześniej SHM Hindenburg). Pośród nielicznych obiektów dawnej sztuki snycerskiej, takich jak np. rzeźby z Grupy Ukrzyżowania – „Maria” i „Św. Jan” czy „Św. Małgorzata”, pochodzących z prowincjonalnych warsztatów, zwraca uwagę – klasą wykonania i walorem precyzyjnej snycerki – figura św. Jana Nepomucena. Autor rzeźby – Jan Solski (zw. też Jan Mass) to wybitny rzeźbiarz 1 połowy XVIII w., działający w Bytomiu, ale i w Małopolsce. Ciekawym obiektem dawnego malarstwa sakralnego (sztuki cechowej) jest „Biczowanie Chrystusa” z XVII w. (zapewne fragment Drogi Krzyżowej ), a także „Koronacja Matki Boskiej” z ok. 1800 roku. Na wystawie znajdą się też fragmenty wyposażenia drewnianego kościółka św. Andrzeja (drzwi, skarbona) i jego makieta z lat międzywojennych, a także odlewy Huty Gliwice („Ostatnia Wieczerza” L. Poscha oraz „Złożenie do grobu” ) witraże, krucyfiksy i inne.
Program lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży dostępny na stronie Muzeum:
http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl

Muzeum Miejskie w Zabrzu (ul. Powstańców Śl. 3)

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 9.00-15.30
Środa – 9.00-15.30
Czwartek – 9.00-15.30
Piątek – 9.00-15.30
Sobota – 10.00-14.00
Niedziela – nieczynne

Wstęp bezpłatny

Wystawa:

Program lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży dostępny na stronie Muzeum:
http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl