Uroczystości z okazji 98. rocznicy Obrony Lwowa

25.11.2016

W najbliższą sobotę, 26 listopada, w Zabrzu odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia, do których doszło w listopadzie 1918 r. we Lwowie. O godz. 14.30, w Kościele pw. św. Anny w Zabrzu, odprawiona zostanie msza święta w intencji Obrony Lwowa, a także za żyjących i zmarłych lwowian i Kresowian związanych z Zabrzem. Honorowy patronat nad uroczystościami objęła prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

O godz. 15.30 przed Krzyżem Pamięci i obeliskiem, pod którym złożona jest ziemia z Cmentarza Orląt Lwowskich znajdujacymj się na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i ziemia z polskiego cmentarza w Katyniu zostaną złożone kwiaty. O godz. 17.00 w Teatrze Nowym zostanie wystawiona sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. ,, Szewcy". Bezpłatne wejściówki do ich wyczerpania można odebrać w kasie teatru (plac Teatralny 1).

Ludność polska Lwowa 1 listopada 1918 roku stanęła do walki z Ukraińcami, którzy chcieli przejąć miasto. W zaciekłych bojach, trwających do 22 listopada, szczególnym męstwem wsławiły się Lwowskie Orlęta, kilkunastoletnie, a nawet kilkuletnie dzieci, które zmagały się z wrogiem. Wielu z ich straciło życie. W uznaniu ich bohaterskiego czynu, a także wszystkich Polaków walczących o Lwów w tym czasie marszałek Józef Piłsudki odznaczył miasto Krzyżem Virtuti Militari.

Na pamiątkę tych wydarzeń od 1989 roku Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Zabrzu organizuje uroczystości. W tym roku przypada 98. rocznica Obrony Lwowa.