Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z wizytą w Zabrzu

24.11.2016

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył w środę wizytę w województwie śląskim. Odwiedził Zabrze oraz Piekary Śląskie.

Kilkugodzinna wizyta prezydenta RP w naszym mieście rozpoczęła się od złożenie wieńca przy pomniku Poległych Powstańców Śląskich. Następnie w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji spotkał się z przedstawicielami samorządu, świata nauki, biznesu i medycyny, związkowcami z KWK Makoszowy oraz mieszkańcami Zabrza. W spotkaniu wzięli udział m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz posłowie i senatorowie.

– Śląsk jest miejscem dla Polski niezwykle ważnym. Jest przede wszystkim miejscem związanym z bardzo silnym etosem pracy. Pracy solidnej, wykonywanej nawet w trudzie, nawet ciężkiej bardzo pracy, ale zawsze wykonywanej z ogromną powagą, z myślą o rodzinie, o wspólnocie – mówił prezydent podczas wizyty w Zabrzu.

Zaznaczył, że na Śląsku wykształcił się taki etos pracy i etos wspólnoty, z których cała Polska powinna czerpać. – Dlatego nie wolno dopuścić do dalszej pauperyzacji Śląska – oświadczył Andrzej Duda. Prezydent zapewnił, że będzie współpracował z rządem, który – jak mówił – nie chce pozostawić polskiego górnictwa, "pozostawić bezpańsko tego przemysłu, który nam jeszcze został", ale chce go wspierać, by ten przemysł z powrotem był silny.

Ale to nie jest proces, który można zrealizować w jeden rok. To jest proces, który się będzie ciągnął na lata – podkreślił. Andrzej Duda zaznaczył, że przywracanie gospodarki na dobre tory jest związane ze znajdowaniem inwestorów, stwarzaniem warunków także w systemie podatkowym, by inwestycje się opłacały oraz wpływaniem na politykę europejską, by nie blokowano możliwości wydobycia węgla.

– To także kwestia dobrej synergii pomiędzy przemysłem, który jest zagrożony emisją CO2, a polską nauką, żeby przemysł stawał się jak najmniej emisyjny, byśmy mogli wykorzystywać węgiel stosując czyste technologie, umożliwiające jego spalanie i przetwarzanie – mówił prezydent.

– Wierzę w to, że te zmiany, które są realizowane w Polsce teraz, będą dobrymi zmianami, bo będą realizowane mądrze – powiedział Andrzej Duda, odnosząc się do kwestii planowanej reformy edukacji zakładającej m.in. likwidację gimnazjów.

– Cieszę się, że pan prezydent przyjął moje zaproszenie, co zaowocowało możliwością odwiedzenia naszego miasta i spotkania z jego mieszkańcami. To cenne, że w trakcie swojego wystąpienia odniósł się m.in. do kwestii wspierania przemysłu w oparciu o nowoczesne technologie inicjowane m.in. właśnie w Zabrzu. Zauważył też i docenił przeobrażenia, jakie przeszło w ciągu ostatnich lat nasze miasto, zaznaczając spadek bezrobocia z ponad 20 proc. do niecałych 8 proc. i wskazując, że Zabrze w całej Polsce rozpoznawalne jest dzięki medycynie i działalności Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Podczas spotkania prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zabrza zagrała Orkiestra Dęta KWK "Makoszowy" pod dyrekcją Henryka Mandrysza.