XXV koncert "Serce za serce"

18.11.2016

Koncert „Serce za serce” od 25 lat organizowany jest z myślą o propagowaniu misji Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, upamiętnieniu jej Założyciela i Patrona oraz uhonorowaniu osób, firm i instytucji za wsparcie prac naukowo-badawczych prowadzonych w Instytucie Protez Serca Fundacji. W tym roku jubileuszowa edycja tego wyjątkowego wydarzenia odbędzie się 19 listopada o godz.. 18.00.

Tym razem koncert złożony będzie z dwóch części. Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Gościnnie wystąpią: Marcin Jajkiewicz oraz Bernard Krawczyk. Koncert poprowadzi Anna Popek. W pierwszej części koncertu Zespół „Śląsk” zaprezentuje się w repertuarze ludowo-folkowym, natomiast w drugiej części wykona kilkanaście coverów znanych utworów.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (założony 1 lipca 1953 roku) od ponad 60 lat jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. „Śląsk” to dzieło życia Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej, którym zespół zawdzięcza podstawy swojej świetności. Sławę i kunszt wykonawczy budowało wiele pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów. Dziś „Śląsk” to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca około 120 koncertów rocznie. Ponad stuosobowy skład artystyczny: chór, balet i orkiestra. Wielki Ambasador Polski – osiem tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach, na pięciu kontynentach. W repertuarze posiada kilkanaście programów artystycznych – od wielkich widowisk prezentujących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma także dwanaście płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska". Pięć Złotych Płyt, jedną Platynową, kilka nominacji do „Fryderyków”. Oprócz koncertów „Śląsk” prowadzi także bogatą działalność edukacyjną, wydawniczą i turystyczną w ramach Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Od początku istnienia zespołu jego siedzibą jest zabytkowy Kompleks Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie.

Marcin Jajkiewicz – wokalista jazzowy, musicalowy, rozrywkowy. Uczestniczył w wielu programach rozrywkowych, takich jak Szansa na sukces, Idol, czy gościnnie w programie Jaka to melodia. Jest byłym wokalistą zespołu Button Hackers, z którym w 2006 roku, piosenką Między nami wyśpiewał I nagrodę w konkursie Przebojowe lata Jedynki- Sopot Festiwal oraz drugą w konkursie międzynarodowym, również w Sopocie. Jest wokalistą w zespole Tango Corazon Quintet Marcina Wyrostka – laureata programu Mam talent.

Bernard Krawczyk – Ukończył Studium Dramatyczne przy Teatrze Śląskim. Debiutował już podczas nauki w nim – 6 listopada 1952 – w przedstawieniach wspomnianego teatru. Zagrał m.in. Edwina w "Odludkach o poecie", Oktawa w "Nie igra się z miłością", Gustawa w "Ślubach panieńskich". W latach 1972-82 występował w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, biorąc udział w spektaklach "Trzy siostry", "Lęki poranne", "Balladyna". Od 1982 r. ponownie jest aktorem Teatru Śląskiego. Najważniejsze role teatralne to Bohater w "Kartotece", Żadow w "Intratnej posadzie", Zbigniew w "Mazepie", Alojzy Bąbel w "Niezwykłej przygodzie Pana Kleksa" czy tytułowa w "Weselu Figara". Nie można też nie wspomnieć Kreona w "Antygonie" J. Anouilha – za tę rolę otrzymał Złotą Maskę. W swej działalności otrzymał w sumie 4 Złote i 2 Srebrne Maski. Inne ciekawe kreacje to np. Estragon w "Czekając na Godota", Król Ignacy w "Iwonie, księżniczce Burgunda", Wiktor w "Biografii", Major w "Damach i huzarach". Bernard Krawczyk jest też aktorem filmowym i telewizyjnym. Zagrał m.in. w "Soli ziemi czarnej" oraz "Perle w koronie". Dużą popularność przyniosła mu rola Franciszka Pytloka w emitowanym w latach 90. XX w. serialu TVP Regionalnej "Sobota w Bytkowie". Gościnnie występował i występuje również z zespołem "Antyki" (który to zespół wykonywał piosenki w tym serialu). Współpracuje też z Gliwickim Teatrem Muzycznym.

Więcej informacji o imprezie na stronie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.