W Zabrzu trwa 20.Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu "Kultura Europy Środkowej"

16.11.2016

"Rola arystokracji w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska", to temat tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Kultura Europy Środkowej", która rozpoczęła się w naszym mieście dzisiaj o godz. 9.00 i potrwa do 18 listopada. Po raz dwudziesty organizują ją: Urząd Miejski w Zabrzu, Komisja Historyczna katowickiego oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Patronat honorowy nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz prezes Polskiej Akademii Nauk Jerzy Duszyński. 

Organizatorzy zapraszają 17 i 18 listopada do Teatru Nowego w Zabrzu (pl. Teatralny 1) oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (ul. 3 Maja 19). 

Referaty wprowadzające wygłosili dzisiaj: prof. dr hab. Ewa Chojecka ("Arystokratyczne rezydencje górnosląskie – współczesne miejsca pamięci i niepamięci") oraz prof. dr hab. Sławomir Gawlas ("Arystokracja na ziemiach polskich, przeszłość i pamięć").

O godz. 9.45 rozpoczęła się dyskusja panelowa na temat "Arystokracja w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska".

Wykłady, które wygłoszone zostaną w drugiej części Konferencji, oscylowały będą wokół tematu „Elity w średniowieczu: możnowładcy – rycerze – szlachta”.

18 listopada w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu wygłoszonych zostanie dziewiętnaście wykładów. Prelegenci odniosą się do dwóch tematów przewodnich: „Szlachta i magnateria w czasach nowożytnych: Polska, Śląsk, Europa Środkowa” oraz „Szlachta i rody arystokratyczne na Górnym Śląsku: od magnatów pieniądza do „czerwonej arystokracji”.

Program 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Kultura Europy Środkowej" znajdziecie Państwo w załączeniu.