Zabrze przestrzenią rozwoju

Kolejna firma powstaje w strefie w Zabrzu

24.10.2016

24 października na terenie strefy ekonomicznej w Zabrzu przy ul. Piekarniczej wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej hali produkcyjnej Metalsolution Sp. z o.o.

Firma zakupiła działkę w strefie ekonomicznej w Zabrzu w ub. roku. Za teren o powierzchni 0,9 ha zapłaciła 920 tys. zł. Metalsolution Sp. z o.o. zajmuje się produkcją części metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego, sprzętu AGD oraz elementów używanych przy produkcji gazomierzy. Części te są wykonane w technologii obróbki plastycznej, na zimno oraz obróbki skrawaniem. Planowana wielkość inwestycji w Zabrzu to 8,3 mln zł.

Strefa ekonomiczna w Zabrzu to 132 hektary podzielone na 24 działki o wielkości od 0,7 do 20 hektarów. – W ostatnich latach miasto zainwestowało w rozwój strefy 65 mln zł – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. –  Kolejni inwestorzy to efekt podejmowanych działań, których celem jest przygotowanie atrakcyjnej oferty realizacji planów biznesowych w naszym mieście.

56 mln przeznaczone zostało na kompleksowe uzbrojenie terenów i przygotowanie ich dla inwestorów. Zbudowano m.in. 8 km dróg, 20 km sieci kanalizacyjnej, 6 km sieci wodociągowej oraz 18 km sieci energetycznej. 11 mln zł kosztowała budowa drogi, która również stanowi część infrastruktury zabrzańskiej strefy. Na oba przedsięwzięcia pozyskano dofinansowanie z funduszy unijnych. Sfinalizowanie tego zadania sprawiło, że Zabrze i KSSE mogą zaprezentować inwestorom atrakcyjną ofertę. Atutem jest dogodna lokalizacja w sercu ponad 2 milionowej metropolii, infrastruktura drogowa opierająca się na autostradach A1 i A4 oraz bliskość lotniska w Pyrzowicach.

To przekonało już ośmiu inwestorów, którzy kupili nieruchomość w zabrzańskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działalność gospodarczą na terenach pomiędzy Mikulczycami, a Rokitnicą rozpoczęły już trzy firmy. Do tej pory swoje zakłady uruchomiły tu firmy: Schoeller Allibert – globalny koncern produkujący opakowania, trzecia co do wielkości inwestycja w całej KSSE w 2015 r., Zakład Piekarniczy „Kłos” i Bud-Expert. Trzy kolejne – Jakon, Metalsolution oraz PGB-Polska – budują właśnie swoje zakłady. Nieruchomość w zabrzańskiej strefie ekonomicznej kupili także: Metal Service Center i YS Autoparts.

Warto dodać, że bezpośrednio do strefy przylega 20 działek inwestycyjnych, które zostały przez miasto zgłoszone do włączenia do strefy. Ich powierzchnia to blisko 44 hektary. Rafał Kobos, pełnomocnik prezydenta miasta ds. inwestorów szacuje, że do końca bieżącego roku uda się pozyskać kolejne dwie firmy, które zwiążą się z zabrzańską strefą. Z trzynastu działek, które są tu do dyspozycji, osiem już sprzedano.

Obecnie w zabrzańskiej strefie ekonomicznej pracuje 400 osób. Docelowo zatrudnienie ma znaleźć tutaj 4,5 tysiąca osób. – Musimy pamiętać, że to dopiero początek działalności strefy w tym miejscu. Zadanie związane z uzbrojeniem położonych tu terenów inwestycyjnych zakończone zostało w grudniu ubiegłego roku – zwraca uwagę Rafał Kobos.