Zabrze przestrzenią rozwoju

Odszedł Roman Starak – Mistrz Czerni i Bieli

18.10.2016

Ze smutkiem i żalem przyjęłam wiadomość o śmierci

śp. prof. Romana Staraka

Profesora sztuk plastycznych związanego m.in. z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i Uniwersytetem Śląskim w Katowicach
Wybitnego twórcę, ukazującego piękno industrialnego krajobrazu Śląska

Zabrzanina, którego prace podziwiano na licznych krajowych i zagranicznych wystawach. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Rodzinie i Bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia

Małgorzata Mańka-Szulik
Prezydent Miasta Zabrze
 

Prof. Roman Starak urodzony w 1929 roku w Tarnopolu artysta, grafik i wykładowca. Od lat powojennych związany był ze Śląskiem, a głównie Zabrzem, gdzie mieszkał i tworzył. Ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1997 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Przez wiele lat pracował jako wykładowca akademicki na Wydziale Grafiki w Katowicach, Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zmarł 14 października w wieku 87 lat.

Był autorem ponad stu ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw oraz laureatem wielu prestiżowych nagórd i wyróżnień m.in.: Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasług, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Pamiątkowego Medalu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 roku otrzymał, także Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 18 października br. o godzinie 13.00 w kościele Św. Anny w Zabrzu.