70-lecie Cechu Rzemieślników Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Pracodawców w Zabrzu

17.10.2016

15 października odbyły się obchody 70-tej rocznicy Cechu Rzemieślników Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Pracodawców w Zabrzu.

W uroczystości udział wzięli m.in.: wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, radna sejmiku Województwa Śląskiego Urszula Koszutska, prezes zarządu Katowickiej Izby Rzemieślniczej Jan Klimek oraz Starszy zabrzańskiego Cechu Ryszard Genge.

– Od siedmiu dekad aktywnie uczestniczycie w budowie konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki. Reprezentując interesy rzemieślników i przedsiębiorców ugruntowaliście swoją pozycję jako podmiot, który wpływa na kształt tworzonych regulacji prawnych związanych z działalnością gospodarczą – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza w trakcie uroczystości. – Niezwykle istotne jest Państwa zaangażowanie na rzecz małych i średnich przedsiębiorców oraz podejmowany w ich sprawach dialog społeczny. Cech stanowi doskonały przykład sprawnie działającego samorządu gospodarczego przyczyniającego się do zrównoważonego rozwoju miasta i regionu.

Podczas obchodów Cech otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Wręczyła ją Urszula Koszutska, radna sejmiku. Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego otrzymała Teresa Skrzetuska-Osiadacz. Złote Medale im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego otrzymały Irena Przygodzka oraz Anna Żabicka. Srebrne Medale im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego otrzymali: Kornelia Dzik, Irena Stefaniak, Maria Szajor, Helena Szymacha oraz Zenobia Zyguła.

Przyznano również Honorowe Odznaki Rzemiosła. Otrzymali je: Mirosław Bartkowiak, Ryszard Bartnik, Beata Błaszczyk, Agnieszka Kuczeram, Teresa Łochocka oraz Margota Myśliwiec. Złotą Odznakę „Za szkolenie uczniów w Rzemiośle” otrzymała Irena Przygodzka. Srebrne Odznaki „Za szkolenie uczniów w Rzemiośle” otrzymali: Beata Błaszczyk, Bożena Chojnacka, Danuta Karpiuk, Wioletta Kasprzyk, Mirosław Korandy.

Wręczono również wyróżnienia dla firm, które w tym roku obchodzą okrągłe jubileusze przynależności do Cechu. Otrzymali je:
1. Zwiorek Barbara, Hubert – 30lat
2. Genge Ryszard – 25lat
3. Kierat Czesław – 25 lat
4. Korandy Mirosław – 25 lat
5. Myśliwiec Margota – 25lat
6. Stefaniak Irena – 25 lat
7. Szajor Maria -25lat
8. Zyguła Zenobia – 25 lat
9. Żabicka Anna – 25 lat
10. Bartkowiak Mirosław – 20 lat
11. Kleszczyński Mirosław – 20lat
12. Błaszczyk Beata – 15 lat
13. Kasprzyk Wioletta – 10 lat

Podziękowano byłym Starszym Cechu:
1. Grzegorz Stęszewski
2. Jacek Szewczyk
3. Andrzej Kamiński

Podziękowano Seniorom Rzemiosła:
1. Janina Hess
2. Christian Marczak
3. Jan Wyleżoł

Wyróżnienie otrzymała najdłużej działająca firma na rynku – podziękowania odebrali Stefan Arendarczyk i Małgorzata Ditrich.
Wyróżniono firmę wielopokoleniową – podziękowania odebrali Ewa i Ludwik Smetaniukowie oraz Christian Marczak i Beata Marczak.

Wyróżniono także następujące Firmy Rodzinne:
1. Bartnikowski Marian
2. Ditrich Małgorzata