XVI Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. 15 – 23 października 2016

14.10.2016

Od 15 października w Zabrzu trwa XVI Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Za nami już m.in. premiera spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu w reżyserii Maliny Prześlugi pt. "Garnitur prezydenta", która odbyła się 15 października. Finałowy spektakl – „Żelazne Waginy” w reżyserii Michała Walczaka – wystawiony zostanie 23 października.

Festiwal, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy, ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku , który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat Zabrze gościło m.in.: Teatr Studio i Teatr Polonia w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rozmaitości w Warszawie, Teatr Stary w Krakowie, Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bielsku – Białej, TR Warszawa, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem i inne.

Festiwal ma charakter konkursowy, a Jury decyduje o przyznaniu nagród twórczych. W skład tegorocznego Jury wchodzą: Zenon Butkiewicz – krytyk teatralny, doktor nauk humanistycznych, wieloletni dyrektor departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Jan Bończa-Szabłowski – absolwent Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz, publicysta i krytyk teatralny od lat związany z redakcją Rzeczpospolitej, współtwórca i wiceprezes Fundacji Republika Marzeń oraz Lech Raczak – absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Poznańskiego, od 1964 r. aktor i reżyser w Teatrze Ósmego Dnia.

Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m.in. warsztaty dramatopisarskie i aktorskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno – społecznych tzw. „Smykom rzeczywistość przedstawiona”, dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.

Więcej informacji oraz szczegółowy program Festiwalu znajdziecie Państwo na stronie: www.teatrzabrze.pl