Zabrze przestrzenią rozwoju

Dzień Edukacji Narodowej

10.10.2016

Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, 8 października, w Teatrze Nowym w Zabrzu, odbyła się uroczysta gala, w trakcie której uhonorowano najbardziej zaangażowanych przedstawicieli zabrzańskiej oświaty.

Uroczystość otwarła część artystyczna, w ramach której na scenie przedstawiono krótką etiudę teatralną opartą na kanwie jednego z esejów Józefa Tischnera oraz filmy prezentujące wartości, jakie są ważne w edukowaniu młodych pokoleń.

Kolejnym punktem programu była krótka debata z udziałem dziekana Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Macieja Misiołka, tegorocznej maturzystki Agaty Wiencierz, która zdała swoją maturę na 100 proc., dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 Alicji Szostek oraz dyrektora Zespołu Szkół nr 10 Mirosława Mendeckiego. Rozmowę na temat współczesnego szkolnictwa oraz jego wad i zalet moderował Piotr Kunce.

W trakcie gali, która odbyła się 8 października w Teatrze Nowym, wręczono wyróżnienia dla pracowników zabrzańskiej oświaty.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

  1. Andrzej GĄSKA – wieloletni pracownik sektora edukacyjnego, nauczyciel, dyrektor szkoły oraz naczelnik Wydziału Oświaty
  2. Ryszard KUMALSKI – dyrektor Gimnazjum nr 29
  3. Janusz BRONIC – zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego
  4. Elżbieta STACHURSKA – kierownik szkolenia praktycznego Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego
  5. Małgorzata MAKOWSKA – nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury nr 1

Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty otrzymali:

  1. Ryszard GRUCA – dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego
  2. Ryszard KUMALSKI – – dyrektor Gimnazjum nr 29
  3. Margareta OLSZEWSKA – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 5
  4. Teresa PARADOWSKA – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 41
  5. Marek ZIĘTAL – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 43

Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze przyznano:

  1. Barbarze Musze
  2. Justynie Zawadzkiej
  3. Aleksandrze Justynie
  4. Beacie Ziółkowskiej
  5. Irenie Więcek
  6. Małgorzacie Turek
  7. Marcie Marker
  8. Brygidzie Rychlewskiej i Beacie Goźdź (zespołowa)
  9. Marioli Gabzdyl
  10. Monice Mazur-Wdowskiej
  11. Ewie Bilskiej
  12. Izabeli Chałaszczyk i Małgorzacie Mikołajczyk (zespołowa)
  13. Jolancie Pisiewicz
  14. Halinie Prędka – Pawłowskiej
  15. ks. Józefowi Doroszowi
  16. Justynie Olewnik
  17. Gabrieli Jonecko
  18. Agacie Gąsior
  19. Sylwii Kot
  20. Helenie Maśnicy
  21. Lidii Dylewskiej
  22. Annie Dermont-Brandys
  23. Jolancie Jaskółce
  24. Krystynie Wiśniewskiej
  25. Beacie Plachcie
  26. Oliwii Adamek -Andrzejewskiej
  27. Marianowi Mleczce
  28. Annie Jaroszkiewicz
  29. Janinie Grzegrzółce
  30. Łukaszowi Rogowskiemu
  31. Witoldowi Brandysowi
  32. Lidii Szafrańskiej
  33. Janinie Dudzie
  34. Agnieszce Twardowskiej
  35. Katarzynie Kwiatek-Grabarskiej
  36. Romanowi Drohojowskiemu
  37. Ewie Kandziorze
  38. Grażynie Strużynie-Handke
  39. Sławomirowi Czypczarowi
  40. Alicji Szostek
  41. ks. Piotrowi Szczygielskiemu
  42. Markowi Matlokowi
  43. Mirosławowi Mendeckiemu
  44. Iwonie Maciuła
  45. Marzenie Kupka i Sławomirowi Nadolskiemu (zespołowa)
  46. Ewie Olesz-Grelowskiej
  47. Małgorzacie Wasung-Kurzycy
  48. Joannie Pytlik
  49. Renacie Korus-Gwóźdź i Mariuszowi Sawickiemu (zespołowa)
  50. Marioli Walas
  51. Marzenie Wiercigroch
  52. Elżbiecie Stachurskiej
  53. Wioletcie Stępień
  54. Urszuli Surel-Hildebrand
  55. Lucynie Kubickiej
  56. Radosławowi Foglowi
  57. Róży Mordyńskiej
  58. Januszowi Makowskiemu
  59. Arlenie Różyckiej- Gałązce
  60. Waldemarowi Gałązce
  61. Jolancie Skorupie
  62. Katarzynie Boroń
  63. Agacie Zeliszek
  64. Agnieszce Bracisiewicz
  65. Aleksandrze Woźniak
  66. Januszowi Bieńkowi
  67. Karolinie Mrosek, Dorocie Kaliszewskiej, Jolancie Mazur i Natalii Nidbale (zespołowa)

Wyróżnienia Prezydenta Miasta Zabrze za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymali:

  1. Nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich im. Ks. Jana Twardowskiego w Zabrzu,
    – Monika Malek
    – Barbara Lankaf
    – Małgorzata Gawlińska-Lazar
  2. Pracownicy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu.
    – Beata Dyllus-Rorot
    – Jolanta Jońca
    – Karina Wajgel
    – Joanna Walke
    – Janusz Tyszer
    – Łukasz Unger
    – Andrzej Głuc
  3. Nauczyciele Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych w Zabrzu
    – Marta Glapiak
    – Izabela Wilk-Tomanek

Na koniec wręczono wyróżnienie w plebiscycie Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej na Nauczyciela Roku. Tytuł ten otrzymała Magdalena Nowak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11.

Wieczór uświetnili muzycy: Anna Bratek – wokal, Marek Szulik – trąbka oraz Kajetan Borowski – instrumenty klawiszowe.