Za nami 94. Urodziny Miasta Zabrze

03.10.2016

Barwna parada, która przeszła ulicami miasta, ciekawe konkursy z nagrodami, występy uzdolnionych młodych zabrzan, atrakcje dla najmłodszych, stoiska edukacyjno-kulturalne, mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie, koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej, pokaz sztucznych ogni oraz koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej – to tylko część atrakcji, jakie przygotowano z okazji tegorocznych Urodzin Miasta Zabrze. Dwudniowe obchody 94. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich odbyły się w ub. weekend.

Tradycyjnie świętowanie urodzin miasta zainaugurowała Barwna Parada, ktora otwarła sobotnie Skarbnikowe Gody. Ruszyła z pl. Wolności, a poprowadził ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy” wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Zabrza na czele z prezydent miasta Małgorzatą Mańką-Szulik, goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.

Jak co roku podczas imprezy nie zabrakło konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynęła pod hasłem: „Roztańczone miasto”. Park im. Poległych Bohaterów został tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpoczął się tutaj o godz. 12.00 i potrwał do godz. 22.00, wypełniła bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpili młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano m.in. wesołe miasteczko z dmuchawcami, bajkowe animacje z pluszowymi maskotkami, miasteczko atrakcji. Dodatkowymi atrakcjami były stoiska edukacyjno-kulturalne oferujące ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze, a także mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie.

W programie Skarbnikowych Godów nie zabrakło też koncertów gwiazd muzyki rozrywkowej oraz urodzinowego pokazu sztucznych ogni. Na scenie w Parku im. Poległych Bohaterów wystąpili: The Branchers, Krzywa Alternatywa, Stefano Terrazzino i Belli Ribelii oraz Małgorzata Ostrowska z zespołem.

2 października, o godz. 12.15, w kościele św. Kamila odprawiona została msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 94 rocznicy nadania praw miejskich oraz 20 rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze. Eucharystii przewodniczył ks. bp. Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki.

W niedzielę, na deskach Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbył się Koncert Galowy z okazji Święta Zabrza. Na scenie zaprezentowali się artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Towarzyszyli im soliści: Magdalena Tul i Grzegorz Wilk. W ich wykonaniu publiczność usłyszała znane i lubiane przeboje kinowe.

Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele świata kultury i nauki, biznesu oraz delegacje miast zaprzyjaźnionych z Zabrzem. Podczas koncertu nagrody w dziedzinie kultury otrzymali: zabrzańska szkoła plastyczna z Kończyc, twórcy C.K Wiatrak w Zabrzu oraz prowadzący portal internetowy o historii Zabrza.