Zabrze przestrzenią rozwoju

94. Urodziny Miasta Zabrze

01.10.2016

W dniach 1-2 października Zabrze świętować będzie 94 rocznicę uzyskania praw miejskich. Z tej okazji odbędzie się wiele wydarzeń m.in. Skarbnikowe Gody, Piknik Rodzinny, msza św. w intencji miasta oraz Koncert Urodzinowy.

1 października – Skarbnikowe Gody

Skarbnikowe Gody to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. W tym roku Skarbnikowe Gody odbędą się 1 października. Imprezę zainauguruje Barwna Parada, która ruszy z pl. Wolności o godz. 11.00. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wezmą też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.Jak co roku podczas imprezy nie zabraknie konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynie pod hasłem: „Roztańczone miasto”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje ocenią widzowie.

1 października – Piknik Rodzinny

Park im. Poległych Bohaterów, położony w ścisłym centrum miasta przy ul. Dubiela, zostanie tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się 1 października o godz. 12.00 i potrwa do godz. 22.00, wypełni bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpią młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano m.in. wesołe miasteczko z dmuchawcami, bajkowe animacje z pluszowymi maskotkami, miasteczko atrakcji. Dodatkowymi atrakcjami będą z pewnością stoiska edukacyjno-kulturalne oferujące ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze, a także mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie. Dorosłą publiczność powinien zainteresować program rozrywkowy, w którym nie zabraknie koncertów gwiazd muzyki rozrywkowej oraz urodzinowego pokazu sztucznych ogni.

2 października – msza św. w intencji miasta

2 października o godz. 12.15 w kościele św. Kamila odprawiona zostanie msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 94 rocznicy nadania praw miejskich oraz 20 rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp. Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki.

2 października – koncert urodzinowy

Koncert Galowy z okazji Święta Zabrza, który odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca 2 października, rozpocznie się o godzinie 17.00. Na scenie zaprezentują się artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Towarzyszyć im będą soliści: Magdalena Tul i Grzegorz Wilk. W ich wykonaniu usłyszymy znane i lubiane przeboje kinowe.