Metropolia – duży krok do przodu
Rząd wywiązał się z obietnic i 27 września przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Realne staje się utworzenie Metropolii Silesia w lipcu 2017 roku i rozpoczęcie działalności 1 stycznia 2018 roku.
Wbrew obawom o opóźnienie finansowania, związek metropolitalny może liczyć na pełne 5 proc. udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze związku, począwszy od 2018 roku.
Związek metropolitalny w województwie śląskim będzie powołany przez Radę Ministrów. W jego skład wejdą gminy położone w tym województwie zamieszkane łącznie przez ponad 2 mln osób. Dzięki temu, najważniejsze dla mieszkańców usługi, takie jak transport, rozwój i promocja obszaru, będą zarządzane przez jeden podmiot, który będzie brał pod uwagę potrzeby całej metropolii. Związek da możliwość wspólnego kształtowania ładu przestrzennego oraz prac nad wspólną komunikacją.
– Na taką ustawę czekamy od 26 lat. To historyczny dzień dla Śląska - ocenił wiceminister sprawiedliwości i poseł z województwa śląskiego, Michał Wójcik. – Ogromne podziękowania należą się pani premier Beacie Szydło i panu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi. Bardzo się cieszę ze stałego finansowania związku, to ok. 250 mln zł rocznie z budżetu państwa. W proces tworzenia zapisów projektu ustawy zaangażowany był bardzo mocno wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przedstawiał znaczenie ustawy dla województwa na wtorkowym posiedzeniu rządu – dopowiedział wiceminister.
Związek będzie mógł płynnie przejąć mienie oraz zadania na podstawie dobrowolnych porozumień z samorządami, tak, aby zagwarantować ciągłość ich realizacji. Zostanie również zachowana trwałość projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej.
– Pragnę zapewnić, że – jako samorządy – dysponujemy niezbędnym potencjałem, wolą i determinacją, by wesprzeć stworzenie związku pozwalającego na realizację funkcji społecznych i gospodarczych przypisanych obszarom metropolitalnym – mówi przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik. – Dziękujemy za zaufanie Pani Premier i całemu rządowi, a także wszystkim zaangażowanym osobom, w tym wielkiemu zwolennikowi Metropolii – Arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi. To duży krok do przodu. Liczymy na szybkie zakończenie procesu legislacyjnego. Wprowadzenie specjalnych rozwiązań dla Śląska jest konieczne i korzystne nie tylko dla naszego regionu, ale i całego kraju – dodaje prezydent Zabrza.
– Ustawa lada dzień trafi do Sejmu. Do końca roku powinna być uchwalona i podpisana przez prezydenta – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który brał udział w posiedzeniu rządu – Do marca rząd będzie miał czas na wydanie rozporządzeń. W trakcie kolejnych trzech miesięcy samorządy będą musiały dopilnować swoich formalności, takich jak konsultacje społeczne – dopowiada wojewoda.