Zabrze przestrzenią rozwoju

IV Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu – dzisiaj "Opera pod Ziemią"

13.09.2016

22 września w Kopalni Guido w Zabrzu odbyło się przedstawienie premierowe Opery pod Ziemią – "Dziennik Anne Frank" Gregorija Frida w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu.

Operę pod Ziemią – "Dziennik Anne Frank" Gregorija Frida, w wykonaniu Anne Frank: Anny Maistriau (w roli Anne Frank). Reżyseria: Rebekah Rota. Kierownictwo muzyczne: Jurek Dybał. Orkiestra: Wiedeński Ensemble Festiwalowy.

Polska premiera opery "Dziennik Anne Frank" oraz muzyka i dania serwowane w ciemnościach Kopalni Guido to tylko część atrakcji, jakie czekają na uczestników IV Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu, który potrwa od 21 do 25 września. Organizatorzy Festiwalu zapewniają, że czwarta edycja imprezy zachwyci, zaskoczy, skłoni do refleksji – stanie się niezapomnianym muzycznym przeżyciem dla swych stałych słuchaczy, z pewnością też zyska wielu nowych.

Słynny kompozytor osobiście poprowadzi finałowy koncert plenerowy, który 25 września odbędzie się w strefie naziemnej Sztolni Królowa Luiza. W repertuarze znajdą się dzieła Beethovena oraz twórczość samego Pendereckiego w wykonaniu solistów Sarah McElravy i Juliana Rachlina oraz Sinfonietty Cracovii.

Finałowy koncert poprzedzą cztery dni wydarzeń, organizowanych 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido. Wśród nich na wyjątkową uwagę zasługuje z pewnością polska premiera opery Gregorija Frida "Dziennik Anne Frank" w wykonaniu belgijskiej śpiewaczki Anny Maistriau, którą zaplanowano na 22 września. Na potrzeby zabrzańskiego festiwalu przetłumaczono na język polski libretto opery, napisane przez kompozytora ściśle na podstawie pamiętnika Anne Frank – 13-letniej żydowskiej dziewczynki, która podczas II wojny światowej przez kilka lat ukrywała się na strychu budynku biura swego ojca w Amsterdamie. Na potrzeby zabrzańskiego festiwalu przetłumaczono na język polski libretto opery, napisane przez kompozytora ściśle na podstawie pamiętnika Anne Frank – 13-letniej żydowskiej dziewczynki, która podczas II wojny światowej przez kilka lat ukrywała się na strychu budynku biura swego ojca w Amsterdamie.

23 września organizatorzy zapraszają na szczególne wydarzenie związane z osobą Patrona Festiwalu – koncert „Penderecki w ciemnościach”. Będzie to retrospektywa całej twórczości Mistrza przeznaczonej na kwartet smyczkowy w wykonaniu rewelacyjnego Kwartetu Dafô. W pierwszej części uczestnicy wysłuchają koncertu dzieł Krzysztofa Pendereckiego odgrywanego w zupełnych ciemnościach. W drugiej czeka ich uczta, serwowana również po ciemku. Do wyboru będą dwa rodzaje menu: bezpieczne i bardziej ekstrawaganckie.

Urodzony w 1933 r. prof. Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej – obecnie Akademii Muzycznej – w Krakowie. W latach 1972-87 był rektorem macierzystej uczelni, a od 1987 do 1990 r. dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

Wśród kompozycji Pendereckiego, które zyskały największe uznanie, są m.in. opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska", "Credo" oraz skomponowane z okazji 3000-lecia Jerozolimy monumentalne "Siedem bram Jerozolimy".
W 2000 r. Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Więcej informacji na:
www.penderecki320.com
Facebook – Poziom320Festiwal  
www.kopalniaguido.pl
www.dmit.com.pl