Zabrze przestrzenią rozwoju

Muzeum Miejskie zaprasza na wystawę dot. sportu

12.09.2016

16 września zapraszamy do siedziby Muzeum Miejskiego przy ul. Powstańców Śląskich 3 w Zabrzu na nową wystawę, która została zrealizowana w ramach cyklicznych prezentacji kolekcji tematycznych w zasobach Muzeum. Jej powstanie jest także związane z przygotowaniami do stworzenia Muzeum Zabrzańskiego Sportu, w którym prezentowane będą dzieje ruchu sportowego i klubów sportowych w Zabrzu od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.

 

Ekspozycja ta, to zaledwie wycinek z bogatej historii założonego we Lwowie w 1867 roku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Prezentowane są tu eksponaty w postaci fotografii, pamiątek zjazdowych czy różnego rodzaju odznak i medali pamiątkowych ukazujących, jak ciekawym zjawiskiem społecznym i politycznym była działalność – skupionych w gniazdach sportowców.

Na wystawie przedstawione zostanie m.in. nst. zagadnienia: powstanie i rozwój pierwszych gniazd, rozwój idei sportu sokolego na Górnym Śląsku oraz udział sportowców zrzeszonych w Towarzystwie w życiu społecznym, politycznym i narodowym tego regionu. Wiele miejsca oczywiście poświęcono wątkom zabrzańskim, przedstawiając wszystkie działające na obszarze obecnego miasta gniazda.

Wernisaż odbędzie się 16 września  o godz. 17.30 w siedzibie Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3.

Wystawę będzie można zwiedzać do 16 listopada.