Dni Spirometrii 2016 w Zabrzu

12.09.2016

"Włącz opcję aktywną", tak brzmi wezwanie tegorocznych obchodów Dni Spirometrii, będących częścią wieloletniej kampanii "Healthy Lungs for Life". Tym razem organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę aktywności fizycznej w leczeniu i zarządzaniu procesem zdrowienia. Całość kampanii edukacyjnej będzie poświęcona tematowi wyboru odpowiedniej formy aktywności fizycznej do stanu swoich płuc. Bezpłatne badanie można zrobić także w Zabrzu.

Spirometria to nieinwazyjne badanie niezbędne do rozpoznania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. POChP to choroba podstępna i śmiertelna związana z paleniem tytoniu lub z narażeniem na inne toksyczne pyły i gazy, w tym zanieczyszczenie powietrza. W Polsce choruje ok. 2,5 miliona osób a 4 miliony ma astmę. To o czym wielu z nas nie wie, to wpływ obturacyjnej choroby płuc na długość naszego życia – choroba ta potrafi je skrócić nawet o 10 lat. W momencie gdy u pacjenta pojawi się POChP choruje cały człowiek. POChP ma negatywny wpływ m.in. na układ krążenia oraz układ wydzielania wewnętrznego. U osób dotkniętych chorobą 3 razy częściej występują zawały i udary, osteoporoza czy cukrzyca typu 2.

Fundacja „Unia Bracka” już po raz piąty włącza się w obchody Dni Spirometrii zapraszając do skorzystania z bezpłatnych, przesiewowych badań spirometrii w wybranych Przychodniach Brackich. We wskazanych poniżej dniach
i godzinach, każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Honorowy patronat nad obchodami Dni Spirometrii objął minister zdrowia.

 

Zabrze
– Przychodnia Bracka Makoszowy poniedziałek 12 września 10.30-14.30
ul. Makoszowska 22b
– Przychodnia Bracka Zabrze wtorek 13 września 12.00-17.00
ul. 3-go Maja 89