W Zabrzu trwają Europejskie Dni Dziedzictwa 2016

08.09.2016

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Na wzór lat ubiegłych, także tym razem będzie można z przewodnikiem poznać dzieje cmentarzy, świątyń, kapliczek, krzyży czy figur przydrożnych.

W ubiegłą niedzielę, 11 września, zabrzanie mogli poznać historię cmentarza ewangelickiego i żydowskiego podczas spaceru z przewodnikami – Dariuszem Walerjańskim i Dariuszem Kubieńcem. Dzieje obu nekropolii łączy osoba pruskiego hrabiego, tytularnego pana Tarnowskich Gór, magnata przemysłowego Guido Henckela von Donnersmarcka.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wykład Ryszarda Szopy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pn. „Zabrzańskie kapliczki, krzyże i figury przydrożne” . Prelekcja, którą odbędzie się 15 września o godz. 17.30 w Galerii Café Silesia, otwiera powakacyjny cykl Spotkań czwartkowych w Muzeum. Wstęp wolny

W ramach 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się też Rajd Rowerowy pn. „Wolnostojące figury świętych”. Na kolejny wspólny rajd zapraszają: Muzeum Miejskie w Zabrzu oraz Zabrzańska Masa Krytyczna. Trasa rajdu została zainspirowana tematem tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem przewodnim są bowiem znajdujące się w przestrzeni Zabrza figury świętych, związane z nimi historie, legendy i ważne wydarzenia z życia miasta. Udział jak zawsze jest bezpłatny – wystarczy sprawny rower i ciekawość.
Rajd odbędzie się w sobotę – 17 września – zbiórka o godz. 11.00 na Placu Wolności w Zabrzu.

Dla tych, którzy chcieliby poznać historię starego cmentarza zabrzańskiego założonego w 1899 r. przy ul. Wolności/Staromiejskiej, zwiedzanie zaplanowano 18 września. Po tej nekropolii oprowadzać będzie Kamil Włoczek. W programie także wykład o historii obiektu oraz prezentacja planów jego rewitalizacji. Miejsce zbiórki to plebania parafii św. Andrzeja przy ul. Wolności 196. Przewidziano cztery tury – godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.

24 września wraz z Muzeum Miejskim w Zabrzu będzie można zwiedzić kościół św. Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach, poznać historię tego obiektu oraz obejrzeć jego najcenniejsze zabytki.
W programie:
– prezentacja pochodzącego z XVI w. dzieła sztuki sakralnej – obrazu Matki Bożej Biskupickiej;
– prezentacja organów firmy Gebrüder Rieger, w tym koncert muzyki organowej;
– zwiedzanie podziemi kościoła, gdzie zostanie udostępniona krypta Ballestremów, fundatorów kościoła;
– zwiedzanie pobliskiego cmentarza;
– wystawa sprzętów, szat liturgicznych, ksiąg i dokumentów parafialnych.
Dostępne będę również publikacje, związane z historią Biskupic, najstarszej dzielnicy Zabrza.

Zapraszamy do odkrywania tajemnic z przeszłości, poznawania naszego dziedzictwa kulturowego i dorobku minionych pokoleń.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, promująca zabytki. To największy na kontynencie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzenia szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru. W Polsce pierwsze imprezy w ramach EDD odbyły się już w 1993 r., a od 2007 r. mają charakter masowy.