PGNiG Superliga piłkarzy ręcznych w nowej odsłonie

07.09.2016

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownicze SA – strategiczny sponsor polskiej piłki ręcznej – otwiera nowy rozdział w historii tej dyscypliny sportu. To z pewnością ważny moment także dla klubu Górnik Zabrze, który przystąpi do rywalizacji w nowej zawodowej lidze mężczyzn PGNiG Superliga w sezonie 2016/2017. O jakie zmiany chodzi? Zatwierdzono zapowiadany wcześniej podział na grupy i inny system punktowania meczów, nie będzie remisów.

Górnik Zabrze znalazł się w grupie pomarańczowej i sezon rozpocznie 9 września meczem z Zagłębiem Lubin, który rozegrany zostanie w zabrzańskiej Hali Widowiskowo-Sportowej Pogoń.

Od sezonu 2016/2017 zawodowa PGNiG Superliga zostanie podzielona na dwie grupy – pomarańczową i granatową. Każda będzie się składać z siedmiu zespołów. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Ligę będzie miała charakter zamknięty – w ciągu trzech sezonów nikt nie spadnie do niższej klasy rozgrywkowej. W pomarańczowej obok Górnika Zabrze zagrają: Orlen Wisła Płock, Azoty Puławy, Zagłębie Lubin, Gwardia Opole, Stal Mielec, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, a w granatowej Vive Tauron Kielce, MMTS Kwidzyn, KPR Legionowo, Chrobry Głogów, Pogoń Szczecin, Wybrzeże Gdańsk i Meble Wójcik Elbląg. Drużyny będą grały również mecze z zespołami z drugiej grupy.

Nie będą rozgrywane kolejki, każdy zespół będzie rozgrywał luźno zaplanowane mecze. Zostaje utrzymany system gry każdy z każdym. Zwycięzca spotkania otrzymuje 2 punkty, ale jeżeli wygrał z zespołem ze swojej grupy to otrzyma jeden dodatkowy punkt. Jednocześnie znikają remisy. Jeżeli w regulaminowym czasie obie drużyny zdobędą taką samą liczbę goli, potrzebna będzie dogrywka 2×5 minut. Jeżeli również ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, zespoły przystąpią do serii rzutów karnych.

Po rundzie zasadniczej rozegrana zostanie runda finałowa, do której awansują po trzy najlepsze drużyny z obu grup. O czwarty bilet do ćwierćfinałów powalczą zespoły z czwartego i piątego miejsca. Będą musiały zmierzyć się w dodatkowym, barażowym dwumeczu. Poszczególne rundy fazy pucharowej również będą składać się z dwóch spotkań. Drużyna, która po rundzie zasadniczej zajmowała niższą lokatę, będzie gospodarzem pierwszego spotkania. Mecze finałowe zaplanowane są na drugą połowę maja.
PGNiG Superliga w przyszłym sezonie będzie składać się z czternastu zespołów. Aby otrzymać licencję na występ w rozgrywkach, trzeba było spełniać kryteria: sportowe, prawne, finansowe i infrastrukturalne.

Górnik Zabrze Piłka Ręczna S.A. pozytywnie przeszedł pierwszy etap profesjonalizacji rozgrywek zawodowej PGNiG Superligi. Otrzymana licencja od Superligi sp. Z o.o. pozwoli kibicom w Zabrzu emocjonować się meczami piłki ręcznej na najwyższym sportowym poziomie.

Warto też dodać, że o zarządzania rozgrywkami PGNiG Superligi powołano nową instytucję – komisarza ligi. Będzie on nadzorował regulamin rozgrywek i stał na straży Kodeksu Etycznego PGNiG Superligi. – Jesteśmy pierwszą w Polsce profesjonalną ligą, która posiada jednoosobowego komisarza – komentuje Janusz Kowalski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA. – Takie rozwiązania występują w najbardziej popularnych na całym świecie rozgrywkach koszykówki, czy hokeja na lodzie.