Zabrze przestrzenią rozwoju

W Zabrzu gości chór z Japonii

06.09.2016

W Zabrzu gości chór Puramu Ume Ko-Rasu z Japonii. 8 września w Ratuszu Miejskim zorganizowane zostało spotkanie z Małgorzatą-Mańką Szulik, prezydentem Zabrza. Tego samego dnia chór wystąpił w Teatrze Nowym. Przed nami jeszcze koncert chóru w kościele pw. św. Józefa, który odbędzie się 11 września. Chór zaprezentuje się podczas mszy św. o godz. 9.00.

Chór Puramu Ume Ko-Rasu powstał w 2015 r. Jego trzon stanowią członkowie Chóru Rodzinnego „Uguisu” (japoński słowik), działającego od roku 2002.

Podczas koncertu w Teatrze Nowym chórowi towarzył Zespół Wokalny „Laetitia Cantus”. Powstał w 2009 r. Jest to nauczycielski zespół wokalny, który działa przy Szkole Podstawowej nr 14 w Zabrzu. Składa się obecnie z dwunastu chórzystek, a w jego repertuarze znajdują się pieśni na różne okazje, m.in.: maryjne, liturgiczne, śląskie i in.

W Zabrzu jest wiele miejsc świadczących o współpracy miasta z Japonią. Dzięki życzliwości Jadwigi Rodowicz- Czechowskiej, urodzonej w Zabrzu byłej ambasador w Japonii oraz Mirosława Błaszczaka, dyrektora Instytutu Kultury Polskiej zorganizowano Dni Kultury Japońskiej, podczas których mieszkańcy Zabrza mieli okazję poznać wywodzące się z tego kraju tradycje i zwyczaje. W Parku Hutniczym w centrum miasta posadzone zostały drzewka podarowane przez Japońskie Stowarzyszenie Kwitnącej Wiśni.
Dla mieszkańców Zabrza koncertował japoński chór dziewczęcy Kinjo Gakuin Glee Club. Na położonej 320 metrów pod ziemią scenie Kopalni Guido z klasycznym spektaklem Nō wystąpili artyści Teatru Hana Itsutsu z Tokio. Japońskie akcenty można spotkać w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Został tu otwarty, wzorowany na projektach rodem z Dalekiego Wschodu, Ogród Pięciu Świec. Z kolei języka japońskiego można się uczyć w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14. Uczniowie mogą go wybierać jako drugi, oprócz angielskiego, język obowiązkowy.