I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia"

06.09.2016

4 września we wnętrzach Łaźni Łańcuszkowej i Kopalni Edisona przy ul. Wolności 410 odbył się koncert finałowy I Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Silesia". W uroczystości wziął udział zastępca prezydenta miasta Zabrze Jan Pawluch.

Festiwal rozpoczął się w poniedziałek (29 sierpnia) koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz spotkaniem festiwalowych gości z dyrekcją Zespołu „Śląsk”. To pierwsza edycja Festiwalu, a inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Do Koszęcina zostały zaproszone zespoły folklorystyczne z Węgier, Bułgarii i Polski. Są to: Folklorystyczny Zespół Taneczny „Hemus” z Bułgarii, Zespół Folklorystyczny „Bem Néptáncegyüttes” z Węgier i Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Obecny był także zespół „Whiskey River” oraz artyści amatorzy, którzy wystąpili podczas wieczoru z muzyką biesiadną.

Przez kilka dni 93 artystów amatorskich zespołów folklorystycznych uczestniczyło w warsztatach tanecznych, podczas których poznali tańce regionalne uczestników Festiwalu. Tancerze odbyli także wspólne wycieczki do największych atrakcji turystycznych regionu m.in. Kopalni Guido w Zabrzu i Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Zespoły folklorystyczne spotkały się z publicznością podczas wieczorów tematycznych: węgierskiego, bułgarskiego, biesiadnego, country oraz warszawskiego, w trakcie których zaprezentowały folklor w swoim wykonaniu oraz zaproszały do wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki na żywo. Była także okazja do skosztowania potraw charakterystycznych dla prezentowanego regionu.

Na zakończenie, właśnie 4 września, wszystkie zespoły uczestniczące w Festiwalu spotkały się w Zabrzu, gdzie wystąpiły we wnętrzach Łaźni Łańcuszkowej i Kopalni Edisona przy ul. Wolności 410. W programie koncertu, znalazły się projekt taneczny przygotowany podczas koszęcińskiego Festiwalu, pod kierunkiem choreografa i pedagoga Zespołu „Śląsk” Michaiła Zubkova.