XXI Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego

02.09.2016

4 września w naszym mieście rozpocznie się XXI Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego. W trakcie czterech wrześniowych weekendów będziemy mogli uczestniczyć w niezwykłych dziewięciu koncertach, które odbędą się w zabrzańskich kościołach.

Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego to prawdziwa uczta dla melomanów. Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia artystycznego, który odbywa się pod patronatem prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, jest Urząd Miejski w Zabrzu, a dyrektorem artystycznym Waldemar Krawiec.

– Międzynarodowy Festiwal Organowy w Zabrzu od 21 lat wpisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Stanowi wyjątkową okazję do artystycznych przeżyć zapewnianych przez wirtuozów muzyki organowej – zapewnia Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Jestem przekonana, że każdy z festiwalowych koncertów dostarczy uczestnikom bogatych wrażeń artystycznych. Niepowtarzalną atmosferę zapewni też koncert w podziemiach Kopalni Guido – jako wydarzenie kulturalne zorganizowane 320 metrów pod ziemią. Waldemar Krawiec, dyrektor artystyczny festiwalu, zadbał, jak co roku, o szerokie spektrum znakomitych wykonawców – dodaje prezydent Zabrza.

Koncert inaugurujący XXI Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego odbędzie się już w najbliższą niedzielę – 4 września. W kościele pw. św. Jana Chrzciciela wystąpią: Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce) oraz Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti”. W programie m.in.: sonata „Nun danket alle Gott” F. W. Markull’a, wariacje nt. „Kto się w opiekę” Mieczysława Surzyńskiego czy „Siciliana” Gabriela Fauré’a. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.
Na zakończenie Festiwalu, w kościele pw. św. Anny, z koncertem wystąpi Jerzy Kukla. W programie m.in.: „Orgelfantasie” Viktora Clarissa Czajanka, III Koncert na organy op. 56 nr 3 Feliksa Nowowiejskiego i „Phantasie Und Fuge uber B-A-C-H op. 46” Maxa Regera.

Program XXI Międzynarodowego Zabrzańskiego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego w załączeniu.