Zabrze przestrzenią rozwoju

I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia"

30.08.2016

4 września, o godz. 16.00, we wnętrzach Łaźni Łańcuszkowej i Kopalni Edisona przy ul. Wolności 410, odbędzie się koncert finałowy I Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Silesia".

Festiwal rozpoczął się w poniedziałek (29 sierpnia) koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz spotkaniem festiwalowych gości z dyrekcją Zespołu „Śląsk”. To pierwsza edycja Festiwalu, a inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Do Koszęcina zostały zaproszone zespoły folklorystyczne z Węgier, Bułgarii i Polski. Są to: Folklorystyczny Zespół Taneczny „Hemus” z Bułgarii, Zespół Folklorystyczny „Bem Néptáncegyüttes” z Węgier i Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Obecny będzie także zespół „Whiskey River” oraz artyści amatorzy, którzy wystąpią podczas wieczoru z muzyką biesiadną.

Przez kilka dni 93 artystów amatorskich zespołów folklorystycznych będzie uczestniczyć w warsztatach tanecznych, podczas których poznają tańce regionalne uczestników Festiwalu. Zaplanowano także wspólne wycieczki do największych atrakcji turystycznych regionu m.in. Kopalni Guido w Zabrzu i Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Zespoły folklorystyczne spotkają się z publicznością podczas wieczorów tematycznych: węgierskiego, bułgarskiego, biesiadnego, country oraz warszawskiego, w trakcie których zaprezentują folklor w swoim wykonaniu oraz zaproszą do wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki na żywo. Będzie także okazja do skosztowania potraw charakterystycznych dla prezentowanego regionu.

Na zakończenie, 4 września, wszystkie zespoły uczestniczące w Festiwalu spotkają się w Zabrzu, gdzie wystąpią we wnętrzach Łaźni Łańcuszkowej i Kopalni Edisona przy ul. Wolności 410. W programie koncertu, który rozpocznie się o godz. 16.00, znajdzie się m.in. projekt taneczny przygotowany podczas koszęcińskiego Festiwalu, pod kierunkiem choreografa i pedagoga Zespołu „Śląsk” Michaiła Zubkova.

Więcej informacji nt. I Międzynarodowego Festiwalu Folklorytycznego "Silesia" pod adresem: 

 http://www.zespolslask.pl/pl/aktualnosci/12751/rozpoczal-sie-i-miedzynarodowy-festiwal-folklorystyczny-silesia/