Ostatni koncert Muzycznego Lata 2016 – Habakuk

18.08.2016

Jeden z najsłynniejszych zespołów reggae w Polsce – Habakuk – wystąpi dzisiaj (19 sierpnia) na Śląskim Rancho. Będzie to ostatni koncert w ramach Muzycznego Lata.

Impreza rozpocznie się o godz. 20.00. Wstęp tradycyjnie bezpłatny.

Habakuk to zespół istniejący na polskiej scenie muzycznej już od 26 lat. W tym czasie wydał dziewięć płyt i kilkanaście singli, jego piosenki zaś znalazły się na wielu składankach. Choć kojarzony jest głównie z nurtem reggae, w jego muzyce można również odnaleźć elementy rocka, elektroniki, dubu czy folku. Dla Habakuka najważniejsze były i są koncerty. Od początku istnienia zespół zagrał ich już grubo ponad 1000, zarówno klubowych (w tym duże trasy Rege Tonite), jak i na licznych festiwalach. W 2007 r. był headlinerem Przystanku Woodstock (występ uwieczniony wydawnictwem DVD), grał na festiwalach w Węgorzewie i Jarocinie, a także wielokrotnie na Ostróda Reggae Festivalu i Reggae Dub Festivalu w Bielawie.Sukcesem zakończyła się długa, dwutygodniowa trasa po Wyspach Brytyjskich i Irlandii. Habakuk odwiedził siedem miast i spotkał się ze znakomitymi reakcjami ze strony publiczności.

Grupa z powodzeniem koncertowała również w Niemczech, Czechach, Belgii, Austrii, na Ukrainie i na Słowacji. Na przestrzeni lat zespół wystąpił m.in. przed takimi gwiazdami reggae, jak: Macka B, Junior Delgado, Mikey Dread czy Israel Vibration, a także supportował legendę funku George’a Clinton’a i barda alterglobalizmu Manu Chao. Wielkim przeżyciem był wspomniany już występ na festiwalu Glastonbury w czerwcu 2007 r. Ma on ponad 40-letnią tradycję, a grali i grają na nim najwięksi giganci światowej muzyki. Habakuk wystąpił na Left Field Stage, jednej z około trzydziestu scen funkcjonujących na terenie festiwalu. Propaguje ona idee wolnościowe, wspiera walkę z dyktaturami i prawa pracownicze. Zespół już wcześniej angażował się w podobne inicjatywy, występując między innymi na koncertach wspierających Wolny Tybet czy Wolną Białoruś.