94. Urodziny Miasta Zabrze

16.08.2016

W tym roku mijają 94 lata od momentu, gdy Zabrze otrzymało prawa miejskie. Rocznicę tego wydarzenia świętować będziemy w pierwszy weekend października. Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Zabrzu zapraszają z tej okazji na Skarbnikowe Gody, które zorganizowane zostaną 1 października. Natomiast dzień później, 2 października, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbędzie się Koncert Galowy z okazji Święta Zabrza. Początek o godz. 17.00.

Skarbnikowe Gody to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
W tym roku Skarbnikowe Gody odbędą się 1 października. Imprezę zainauguruje Barwna Parada, która ruszy z pl. Wolności o godz. 11.00. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wezmą też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.

Jak co roku podczas imprezy nie zabraknie konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynie pod hasłem: „Roztańczone miasto”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje ocenią widzowie.
Park im. Poległych Bohaterów, położony w ścisłym centrum miasta przy ul. Dubiela, zostanie tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się tutaj o godz. 12.00 i potrwa do godz. 22.00, wypełni bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpią młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano m.in. wesołe miasteczko z dmuchawcami, bajkowe animacje z pluszowymi maskotkami, miasteczko atrakcji. Dodatkowymi atrakcjami będą z pewnością stoiska edukacyjno-kulturalne oferujące ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze, a także mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie.

Dorosłą publiczność powinien zainteresować program rozrywkowy, w którym nie zabraknie koncertów gwiazd muzyki rozrywkowej oraz urodzinowego pokazu sztucznych ogni. Wstęp tradycyjnie wolny.

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Urząd Miejski w Zabrzu.

Szczegółowe informacje dotyczące imprezy: www.mok.art.pl, tel. 32 278-08-02, kom. 531-614-667.
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncert Galowy z okazji Święta Zabrza, który odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca 2 października, rozpocznie się o godzinie 17.00. Na scenie zaprezentują się artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Towarzyszyć im będą soliści: Magdalena Tul i Grzegorz Wilk. W ich wykonaniu usłyszymy znane i lubiane przeboje kinowe.

Bilety w cenie 30 zł, 40 zł, 50 zł oraz 60 zł do nabycia w kasie DMiT lub on-line.