Trwa III edycja Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego

05.08.2016

Już po raz trzeci mieszkańcy Zabrza mogą wybrać inwestycje do zrealizowania w ramach Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego. Na ten cel przeznaczono, podobnie jak w drugiej edycji, 4 mln zł. Przypominamy, iż termin składania propozycji upływa w najbliższy piątek – 2 września. Zwycięski projekt poznamy 4 listopada. Głosowanie potrwa siedem dni – od 21 października do 27 października br.

Trzecia edycja Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego ruszyła 25 lipca. Propozycje zadań do zrealizowania w przyszłym roku mogą składać osoby, które ukończyły 16 lat i są zameldowane w Zabrzu. Wnioski przyjmowane będą do 2 września. Formularze w wersji elektronicznej dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zabrzu (www.um.zabrze.pl). W wersji papierowej można je pobrać m.in. w Punktach Obsługi Klienta zabrzańskiego magistratu (Centrum Handlowe M1 przy ul. Szkubacza 1 oraz parter przy wejściu głównym do budynku UM przy ul. Powstańców Śląskich 5-7) oraz w Sali Obsługi Klienta przy ul. Wolności 286.
4 mln zł, które przekazano do dyspozycji mieszkańców w ramach trzeciej edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego, podzielone zostaną na dwie kwoty – 1,3 mln zł przeznaczone będzie na projekty realizowane w dzielnicach „małych”, a 2,7 mln zł w dzielnicach „dużych”.

Liczę na to, że trzecia edycja budżetu partycypacyjnego spotka się z państwa dużym zainteresowaniem, a mieszkańcy kolejny raz pokażą, jak duży potencjał drzemie zarówno w nich, jak i w naszym mieście – stwierdza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Zachęcam Państwa do udziału w trzeciej edycji budżetu partycypacyjnego. Jestem przekonana, że warto brać sprawy w swoje ręce i osobiście decydować na co mają być wydatkowane pieniądze przeznaczone na kolejne edycje budżetu partycypacyjnego – dopowiada prezydent Zabrza.

Dwie poprzednie edycje Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. W pierwszej edycji wpłynęło aż 146 wniosków, a ostatecznie pod ocenę zabrzan poddano 108 z nich. Głosowało prawie 31 tys. osób, czyli 17,3 proc. mieszkańców Zabrza. Była to jedna z najwyższych frekwencji w kraju, wśród miast realizujących budżety obywatelskie. Druga edycji pokazała, że zainteresowanie zabrzan budżetem partycypacyjnym nie słabnie – w głosowaniu wzięło udział ponad 33 tys. mieszkańców Zabrza, którzy oddali ponad 81 tys. głosów.

Z każdym miesiącem przybywa zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego projektów, a kolejne wchodzą w ostatnią fazę wykonania. Z 15 wniosków przeznaczonych do realizacji w pierwszej edycji budżetu zrealizowano już 14, a z 18 skierowanych do realizacji w ramach drugiej zakończono 4. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców powstają m.in. nowe boiska piłkarskie, siłownie pod chmurką, place zabaw, parkingi, montowane są też lampy oświetleniowe wzdłuż chodników i alejek ogrodowych.

Więcej informacji nt. III edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego pod adresem: http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/budzet-partycypacyjny/iii-edycja

W załączeniu terminarz III edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego.