Światowe Dni Młodzieży w Zabrzu

21.07.2016

Zabrze włączyło się w Światowe Dni Młodzieży. Do miasta przyjechała młodzież z Austrii, Niemiec i Włoch. To prawie 350 pielgrzymów, których goszczą zabrzanie w 11 parafiach.

21 lipca w zabrzańskim Ratuszu przedstawiciele grup z Włoch, Niemiec i Austrii spotkali się z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydent Zabrza, która witając gości wyraziła nadzieję, że więzi i przyjaźnie, które zrodzą się podczas pobytu w Zabrzu, będą pielęgnowane w przyszłości. Delegacji z Włoch przewodzi ksiądz biskup Gerardo Rocconi z diecezji Jesi, który podkreślił, że jest pod wrażeniem otwartości i życzliwości mieszkańców Zabrza. W spotkaniu uczestniczyli także księża i koordynatorzy z zabrzańskich parafii m.in.: ks. proboszcz Arkadiusz Kinel z parafii św. Andrzeja i ks. proboszcz Andrzej Żmuda z parafii Bożego Ciała oraz Łukasz Pach radny Rady Miasta Zabrze.

W najbliższych dniach goście zwiedzą miasto. Zaplanowano wycieczki do kopalni Guido. 22 lipca wezmą udział w koncercie Muzycznego Lata. 24 lipca o godz. 14.45 odwiedzą kościół św. Józefa, gdzie przygotowany będzie koncert organowy w wykonaniu Andrzej Malitkowskiego. O godz. 15.15 zaplanowano występ zespołu gospel „Przebudzenie”. Tego samego dnia młodzież zwiedzi Arenę Zabrze oraz Miejski Ogród Botaniczny, o godz. 18.00 gdzie wystąpi Orkiestra Dęta Makoszowy. Wstęp wolny.

Nasze miasto dodatkowo odwiedzi młodzież, która przebywa w miastach sąsiednich. W ramach poznawania kultury i atrakcji naszego regionu ponad 2000 osób zwiedzi podziemne trasy Kopalni Guido i kopalnię Królowa Luiza. Młodzieżowe grupy z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Anglii, Węgier, Francji, Burkina Faso, Słowacji i Rosji. będą mogły poznać podziemny świat kopalni węgla kamiennego i posłuchać górniczych opowieści w swoich ojczystych językach dzięki obcojęzycznym przewodnikom i asyście przeszkolonych tłumaczy.