Rusza III Edycja Budżetu Partycypacyjnego

21.07.2016

25 lipca w naszym mieście rusza III edycja budżetu partycypacyjnego. Tym razem do dyspozycji mieszkańców przekazano cztery miliony złotych. Listę projektów, które zrealizowane zostaną w 2017 r., poznamy 4 listopada.

W wielu miastach naszego regionu mieszkańcy mają możliwość aktywnego włączenia się w podejmowanie decyzji o wydatkowaniu publicznych pieniędzy. W skali kraju, różne modele budżetu obywatelskiego realizuje ok. 80 samorządów. W tym gronie od ub. roku jest także Zabrze. Budżet partycypacyjny – najkrócej mówiąc – to wyodrębniona część wydatków gminy, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Jest to również skuteczna forma konsultacji społecznych, dzięki którym zabrzanie mogą wskazać potrzebne miastu inwestycje.

Propozycje zadań do realizacji mogą składać osoby, które ukończyły 16 lat i są zameldowane w Zabrzu. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 25 lipca i potrwa do 2 września. Formularze w wersji elektronicznej dostępne są na internetowej stronie miasta Zabrze. W wersji papierowej można je pobrać w Punktach Obsługi Klienta zabrzańskiego magistratu (Centrum Handlowe M1 – ul. Szkubacza 1 oraz parter przy wejściu głównym do budynku UM przy ul. Powstańców Śląskich 5-7) i w Sali Obsługi Klienta przy ul. Wolności 286.

Do wykorzystania w ramach Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego w edycji na rok 2017 będzie kwota 4 mln zł, z której przeznaczone na projekty realizowane w dzielnicach „małych” będzie 1,3 mln zł, a w dzielnicach „dużych” – 2,7 mln zł.

Więcej szczegółów oraz wszystkie formularze i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajduje się w zakładce III edycja Budżetu Partycypacyjnego.