Jak zabrzanie dbają o czyste powietrze, czyli wakacyjna sonda uliczna

19.07.2016

Rezygnacja z indywidualnych węglowych źródeł ogrzewania, właściwa segregacja odpadów oraz korzystanie z ekologicznych środków transportu to najczęściej wymieniane przez zabrzan sposoby dbałości o czyste powietrze w mieście. Takie wnioski płyną z wakacyjnej sondy ulicznej, przeprowadzonej w ramach wspólnego projektu TV Zabrze i Fortum.

Wakacyjna sonda została przeprowadzona w związku z budową nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, która już niebawem będzie produkowała ekologiczne ciepło dla mieszkańców i przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Reporterzy TV Zabrze sprawdzili jak o czyste powietrze w mieście dbają sami jego mieszkańcy. Wyniki sondy pokazują, że obok ograniczenia emisji spalin oraz segregacji odpadów, jednym z najczęściej wybieranych sposób na walkę z zanieczyszczeniem miasta jest zastąpienie starych systemów grzewczych przez ekologiczne źródła, takie jak ciepło z sieci.

– Nowa elektrociepłownia, która powstaje w Zabrzu, zastąpi wyeksploatowany historyczny zakład. Dzięki temu nastąpi wyraźny spadek zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie. Istotna jest jednak również, rosnąca wraz z postępem technologicznym, świadomość i zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz ochrony środowiska. Wyniki sondy udowadniają, że mieszkańcy Zabrza mają świadomość swojej istotnej roli w tym procesie – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Powstający w Zabrzu nowoczesny zakład, który będzie dostarczać ciepło dla ponad 70 tysięcy mieszkańców Zabrza i Bytomia, stanowi element planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast. Projekt został opracowany ze względu na unijne regulacje środowiskowe i konieczność wygaszenia wysłużonych kotłów w działających dotychczas elektrociepłowniach. Zdaniem ekspertów Fortum, zastąpienie wyeksploatowanych jednostek przez nowoczesny kocioł wielopaliwowy przełoży się na ograniczenie emisji CO2 oraz innych szkodliwych substancji w mieście.