Zabrze przestrzenią rozwoju

Dzień otwarty Parku Techniki Wojskowej

11.07.2016

W sobotę, 16 lipca zapraszamy na dzień otwarty Parku Techniki Wojskowej. Wśród atrakcji rozruch czołgów, "przelot" na tyrolce i przejażdżki pojazdami pancernymi, dla chętnych także możliwość wybicia unikatowego nieśmiertelnika.

Niedawno otwarty Park Techniki Wojskowej powstał w sąsiedztwie nowej podziemnej trasy turystycznej w kopalni Królowa Luiza oraz Parku 12C przy ul. Sienkiewicza 43 w Zabrzu. Na jego terenie można podziwiać współczesny, XX-wieczny sprzęt wojskowy w postaci czołgów, amfibii, wozów pancernych, samolotów, wyrzutni rakiet, a także liczną broń, mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego. Obiekt powstał w ramach porozumienia między Muzeum Górnictwa Węglowego, a Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu. Partnerem inicjatywy jest Fundacja Techniki Wojskowej – Mała Armia "Grupa Śląsk". Inwestycję o wartości blisko 2,6 mln zł brutto na zlecenie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zrealizowała Skanska.

W Parku można obejrzeć pojazdy wojskowe z okresu Ludowego Wojska Polskiego jak i z okresu II Wojny Światowej, m.in.: czołg T-34/85, Ził-485 BAW, BTR-152, Studebaker, samolot odrzutowy TS-11 Iskra, motocykl Ural, działo bezodrzutowe B-10, wyrzutnię rakiet Newa i Wołchow, MTLB, Ural 375D, Star 266 czy armatę dywizyjną ZIS-3. Wszystkie eksponaty są sukcesywnie kompletowane i przywracane do użytku. Większość z nich jest sprawna technicznie.

W programie atrakcje:
– możliwość podziwiania z bliska zbiorów Parku, czyli ponad 30 pojazdów wojskowych oraz wielu dodatkowych eksponatów militarnych i wojskowych
– wstęp tego dnia na teren Parku Techniki Wojskowej oraz do Parku 12C za symboliczną złotówkę!
– rozruch i prezentacja pojazdów wojskowych
– wystawa broni i amunicji
– animacje i malowanie buzi w barwy wojskowe
– występ węgierskiej orkiestry dętej

Za dodatkowa odpłatnością:
– przez cały dzień możliwość zjazdu tyrolką nad całym Parkiem Techniki Wojskowej,
– przy min. 10 osobach przejazd pojazdem amfibijnym PTS-m lub lekko opancerzonym ciągnikiem artyleryjskim MTLBu
– korzystanie ze strzelnicy paintball,
– możliwość wykonania własnego unikatowego nieśmiertelnika

Ponadto:
– na terenie parku 12C otwarta strefa grillowa oraz kuchnia polowa
– prezentacja Parku 12C
– zabawy i animacje dla dzieci

Odwiedzając Park Techniki Wojskowej warto także skorzystać z promocji na zwiedzanie podziemi kopalni Królowa Luiza – więcej informacji na stronie www.sztolnialuiza.pl

Dzień otwarty trwać będzie od godziny 14.00 do 20.00. Wstęp: 1,00 zł.