Arena Zabrze – koniec I etapu budowy stadionu

08.07.2016

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w ostatnich dniach czerwca zakończony został I etap modernizacji zabrzańskiego stadionu. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie strefy biur na poziomie +2, pomieszczeń komercyjnych pasażu od strony ul. Roosevelta oraz garażu podziemnego na poziomie 0 wraz z obiektami zagospodarowania terenu – jak droga dojazdowa do strefy pożarowej pomieszczeń komercyjnych, zjazdy z ul. Piłsudskiego oraz Damrota.

Wydanie decyzji zostało poprzedzone obowiązkową kontrolą, która wykazała, że przyjęte przez inwestora rozwiązania techniczne umożliwiają użytkowanie objętych pozwoleniem stref obiektu zgodnie z pierwotnym założeniem i zachowaniem obowiązujących przepisów prawa.

Przypomnijmy, że już wiosną tego roku Arena Zabrze zaczęła działać jako w pełni funkcjonalny stadion piłkarski z pojemnością 24 563 miejsc z zapleczem gastronomicznym i sanitarnym, klubem biznesowym i lożami VIP. Pierwszym meczem jaki odbył się przy pełnych trybunach Areny Zabrze były Wielkie Derby Śląska rozegrane pomiędzy Górnikiem Zabrze i Ruchem Chorzów 21 lutego. W sumie siedem meczów ostatniego sezonu Górnika Zabrze obejrzało na Arenie Zabrze ponad 100 tysięcy widzów.

Jednak Arena Zabrze to nie tylko obiekt przeznaczony dla kibiców. Dzięki doskonale zaprojektowanym przestrzeniom służy on mieszkańcom Zabrza również w dni niemeczowe. Przykładem tego mogą być liczne imprezy, które odbyły się w kubaturze oraz na promenadzie zewnętrznej stadionu. W pierwszy dzień wakacji zorganizowano tu Rodzinny Piknik Sportowy, którego uczestnicy wzięli udział w wybranych przez siebie zajęciach jednej z sześciu stref: fitness, jogi, rolek, nordic walking, szachów i rowerowej. W poprzednich miesiącach zorganizowano tu również m.in. zawody biathlonowe, zajęcia z zumby czy np. zlot miłośników i hodowców shih tzu. W maju Arena Zabrze była metą Krytycznej Masy Rowerowej „Odjazdowy Bibliotekarz. Jednak największą sympatię mieszkańców z pewnością wzbudza zlokalizowany na promenadzie zewnętrznej i wewnętrznej stadionu Plenerowy Pub Sportowy, gdzie w doskonałej atmosferze, całymi rodzinami można spędzić czas i oglądać zmagania drużyn w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Nic dziwnego zatem, że mieszkańcy Zabrza już polubili przychodzenie na Arenę Zabrze, a o obiekcie mówią „nasz stadion”.

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie kolejnych stref Areny Zabrze otwiera nowe możliwości komercjalizacyjne obiektu. Pierwszy krok został już zrobiony –  to otwarty 1 lipca Klub Fitness w pasażu handlowym od strony ul. Roosevelta. Co ciekawe siłownia  będzie otwarta całodobowo, a nielimitowany miesięczny karnet kosztował będzie jedynie 49 zł.