Zabrze przestrzenią rozwoju

Podsumowanie pierwszego etapu jubileuszowej edycji programu Fortum dla Śląskich Dzieci

23.06.2016

Występami uczestników stypendialnego programu Fortum dla Śląskich Dzieci w Teatrze Nowym w Zabrzu zakończono pierwszy etap tegorocznej, jubileuszowej edycji projektu. Celem akcji, zrealizowanej już po raz piąty wspólnie z Fundacją Pomocy Dzieciom Ulica, jest wsparcie młodych mieszkańców Zabrza i Bytomia w realizacji ich pasji oraz rozwijaniu talentów i zainteresowań.
W zakończonym właśnie pierwszym etapie piątej edycji programu Fortum dla Śląskich Dzieci wzięło udział 140 chłopców i dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat.

W ramach projektu uczestniczyli oni w warsztatach zorganizowanych w dziesięciu grupach tematycznych, w tym: dziennikarskiej, fotograficznej, tanecznej, rysunkowej oraz hiphopowej. Podczas tegorocznej edycji odbyły się również pilotażowe warsztaty survivalowe.

– Fortum dla Śląskich Dzieci to program, dzięki któremu młodzi mieszkańcy Śląska mogą rozwijać swoje talenty i pasje, a także realizują swoje marzenia. Cieszymy się, że mamy w tym swój czynny udział i dzięki tej inicjatywie na przestrzeni lat zapewniliśmy tak wielu młodym osobom realną pomoc i wsparcie. Wierzymy, że w kolejnych latach nasz program będzie się dalej rozwijał i zapewni kolejnym grupom młodych, uzdolnionych i ambitnych osób możliwość rozwoju i późniejszy lepszy start w dorosłość – mówi Izabela Van den Bossche z komunikacji korporacyjnej Fortum.

Podsumowaniem pierwszego etapu piątej edycji programu były występy dzieci i młodzieży podczas jubileuszowej gali w Teatrze Nowym w Zabrzu. W kolejnym etapie Fortum, wspólnie z partnerem programu Fundacją Pomocy Dzieciom Ulica, wybierze spośród wszystkich uczestników grupę najbardziej aktywnych osób. Zostaną one zaproszone do drugiego etapu i otrzymają specjalne stypendia na dalszą realizację swoich pasji.

– To bardzo cenna inicjatywa, która świadczy o społecznej odpowiedzialności firmy Fortum. Cieszę się, że nasza młodzież może dzięki temu rozwijać swoje umiejętności. Poprzednie edycje pokazały, jaki potencjał ma nasza młodzież – powiedział Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Zabrza.

– Po raz kolejny uczestnicy programu Fortum dla Śląskich Dzieci udowodnili, że drzemie w nich gigantyczny potencjał i chęć do realizacji swoich pasji oraz spełniania marzeń. Dzięki wspólnej pracy i determinacji młodzi ludzie pokazują, że mogą wiele osiągnąć, jeśli tylko dostaną szansę. Staramy się ich przekonać, że mają nieograniczone możliwości i mogą podejmować kolejne wyzwania. Istotne jest również to, że akcja stanowi realną długoterminową pomoc dla młodych Ślązaków – mówi Adrian Kowalski, Prezes Fundacji Pomocy Dzieciom Ulica.

Program Fortum dla Śląskich Dzieci realizowany jest od 2012 roku. Dotychczas wzięło w nim udział blisko 600 dzieci, z których już niemal 350 nagrodzono indywidualnymi stypendiami. Tegoroczna edycja programu została objęta honorowym patronatem Prezydent Miasta Zabrza, Małgorzatę Mańkę-Szulik oraz Prezydenta Miasta Bytomia, Damiana Bartylę.