To już dzisiaj – premiera spektaklu "Dziady, czyli dusz schodzenie z Akropolis"

21.06.2016

Już dzisiaj, o godz. 18.00, na deskach Teatru Nowego w Zabrzu, odbędzie się premiera sztuki „Dziady, czyli dusz schodzenie z Akropolis” przygotowanej przez zabrzański Teatr Obecności. Reżyseria: Piotr Tenczyk, ruch sceniczny: Baśka Gwóźdź, scenografia i reżyseria światła: Bartłomiej Latoszek, obsada: Katarzyna Łuczyńska, Joanna Mazur, Piotr Góra, Paweł Janicki, Maksymilian Karpiński oraz Marek Mierczyk.

„Dziady, czyli dusz schodzenie z Akropolis” to spektakl, który nie istnieje bez kontekstu. Kontekstu, który zrodził się z fascynacji przedstawieniem „Akropolis” Teatru Laboratorium.
Osoby zaangażowane w przygotowanie spektaklu, który będzie miał dzisiaj premierę w naszym mieście, oglądając fotografie i zapisy filmowe z pracy zespołu Jerzego Grotowskiego zastanawiali się przede wszystkim nad ostatnią sceną, w której grupa aktorów znika w wielkiej skrzyni symbolizującej oświęcimski piec krematoryjny. Dziś pytają, czy po tylu latach od premiery zmieniło się coś w tym, jak patrzymy na drugiego człowieka? I czy rzeczywiście międzyludzka miłość została pogrzebana razem z kukłą symbolizującą Chrystusa, czy jednak jest ona czymś o wiele większym, wyrastając ponad milczące pomniki naszej nienawiści?
Spektakl Dziady, czyli dusz schodzenie z Akropolis jest także ponownym spojrzeniem na mickiewiczowski dramat, który w tym wypadku staje się wentylem bezpieczeństwa dla koszmaru wojny. Prastare obrzędy po raz kolejny pomagają przywrócić status quo. Pozwalają one na powrót spojrzeć duchom na własne losy, rozliczyć się z nich i zapamiętać jaką drogę wybrały.
Artyści chcieli zadać tym przedstawieniem jedno pytanie – czy po Oświęcimiu wydarzyło się coś więcej?

Teatr Obecności powstał w 2011 r. w Zabrzu. W ciągu pięciu lat aktorzy wykazywali tytułową "obecność" w obszarze regionalnej kultury teatralnej i okołoteatralnej – każdego roku uczestniczą m.in. w Nocy Muzeów, Metropolitarnej Nocy Teatrów czy w Industriadzie. Chociaż na co dzień zajmują się czymś zupełnie innym – pracują w ośrodkach kultury, prywatnych przedsiębiorstwach oraz publicznych placówkach, to połączyła ich nie tylko pasja do teatru, do przekazywania żywego słowa, ale również specyficzne poczucie humoru i wzajemna sympatia. Aktorzy zapraszają do współpracy grających, piszących, reżyserujących i oglądających, a przede wszystkim właśnie ludzi z pasją do teatru.

Piotr Trenczyk – rocznik 1985. Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Śląskim. Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatralnego Dom z Jaśkowic oraz pomysłodawca Otwartego Forum w Jaśkowicach. Aktor, reżyser i literat. Autor książek: Wiersze o ludziach (STDzJ, 2013), Poemat o czasie przeżytym (Zaułek Pomyłka, 2015). Drukowany w takich pismach jak „Śląsk”, „Zalew Kultury”, „Pomysł”. Od lat związany z poezją m.in. jako współtwórca zabrzańskiej grupy poetyckiej Kubek bez Klamek czy wieloletniego projektu kulturalnego „Tajemnicza Grupa Bez Nazwy”, działającego na terenie Zabrza i organizującego w tym mieście wiele imprez teatralnych, kabaretowych i muzycznych. Współpracował z Cieszyńskim Studiem Teatralnym. Działa w Orzeszu. Wielbiciel Stachury, Becketta, Tuwima i Hartwig. Zapalony żeglarz i beskidzki turysta. Mąż i ojciec.