XII Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego

15.06.2016

W ub. niedzielę w naszym mieście odbył się XII Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego. Koncert rozpoczął się od występu grupy gliwickich mażoretek "Pantera", które zatańczyły przy akompaniamencie Górniczej Orkiestry Dętej „Sośnica” pod dyrekcją Gerarda Wolnego.

Nastepnie barwny korowód wyruszył z pl. Wolności w stronę pl. Teatralnego, gdzie na scenie czekała już Górnicza Orkiestra Dęta „Makoszowy”, grającą pod batutą Henryka Mandrysza.

Uczestniczacy w Festiwalu zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski przywitał zebranych gości, przybyłe orkiestry i ich rodziny, a szczególnie serdecznie dziękował za przybycie Emanueli Czerny, córce Edwarda E. Czernego. Na scenie zaprezentowały się orkiestry dęte z regionu: z kopalni „Piekary-Julian”, uczniowie klasy instrumentów dętych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zabrzu im. St. Moniuszki pod opieką Dariusza Kasperka, jedna z trzech w Polsce Zawodowa Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, pod dyrekcją Daniela Grodzińskiego, Górnicza Orkiestra Dęta Kopalni Bielszowice pod dyrekcją Zygmunta Kliksa, Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Bolesław Śmiały”, pod dyrekcją Aleksandra Fojcika. Ostatnim występującym zespołem była Orkiestra przy kopalni Bytom Miechowice, którą kierował Józef Słodczyk.

Orkiestry prezentowały nie tylko sztampowe utwory z repertuaru orkiestr górniczych, ale również utwory muzyki popularnej oraz filmowej, m.in. Abby, Eneja, Stinga oraz oczywiście marsz z Akademii Policyjnej, który zaprezentowała orkiestra Policji Wojewódzkiej z Katowic.

Zastępca prezydenta Zabrza Jan Pawluch dziękując za przybycie i za wspaniały koncert, zacytował popularny utwór, mówiąc, że jest w orkiestrach dętych jakaś siła, która jak magnes przyciąga co roku tłumy wiernych uczestników festiwalu, którego pomysłodawcą jest Piotr Buchwald, a organizatorami Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego w Zabrzu, przy współpracy Urzędu Miejskiego w zabrzu, Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu oraz Związku Zawodowego Ratowników Górniczych przy KWK „Makoszowy”.