Park 12C Sztolni Królowa Luiza już otwarty!

10.06.2016

W piątek, 10 czerwca, w naszym mieście oficjalnie otwarty został Park 12C Sztolni Królowa Luiza. Nowy obiekt turystyczny Sztolni Królowa Luiza to absolutny hit! Na zwiedzających czekają tutaj wyjątkowe atrakcje – zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Pierwsi turyści zajrzą do Parku 12C już w najbliższą sobotę, 11 czerwca.

W uroczystym otwarciu Parku 12C Sztolni Królowa Luiza wzięli udział m.in.: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Symboliczna wstęga przecięta została kombajnem górniczym. 

Kompleks dziedzictwa przemysłowego, który dziś poszerzamy o kolejne atrakcje, jest największym tego typu obiektem w Europie – stwierdził podczas uroczystości Wojciech Saługa. – Pokazuje on nasz region poprzez dziedzictwo, o którym nie chcemy i nie możemy zapomnieć, bo tylko poprzez przeszłość możemy budować naszą przyszłość. Podejmując decyzję o stworzeniu szlaku zabytków poprzemysłowych, braliśmy pod uwagę ryzyko, czy znajdą się zainteresowani, by go odwiedzić. Dziś wiemy, że był to dobry kierunek, z roku na rok rośnie liczba odwiedzających, buduje się marka, jaką jest turystyka industrialna w naszym województwie. Przyjeżdżający tu turyści z Polski i Europy poznają historię tego miejsca, ale i odkrywają nowe oblicze naszego regionu – dodał marszałek województwa śląskiego.

Dziś Śląsk pięknie się rozwija, dziś ma wiele odsłon, ale jedną z nich jest na pewno (…) ta przestrzeń, do której możemy już zapraszać nie tylko gości z naszego regionu i kraju – mówiła podczas otwarcia Parku 12C prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Patrząc na Śląsk, trzeba przypominać, skąd pochodzimy i trzeba wiedzieć, dokąd zmierzamy. Ktoś, kto nie pamięta, skąd pochodzi, może zabłądzić. My na Śląsku szanujemy historię – nie tylko ją znamy, ale potrafimy z niej wyciągać wnioski – dodała prezydent.

Mańka-Szulik zastrzegła, że pierwsze kroki na rzecz przywracania do życia przemysłowego dziedzictwa przed laty czynili pasjonaci. To oni m.in. sprawdzali stan adaptowanych teraz XIX-wiecznych wyrobisk. – Dzięki dobrej współpracy z marszałkiem województwa śląskiego, dzięki determinacji dyrektora Muzeum, było możliwe przyspieszenie tempa – podkreśliła prezydent Zabrza w trakcie uroczystego otwarcia Parku 12C.
 

Park 12C (nazwa pochodzi od izotopu węgla) mieści się przy ul. Sienkiewicza 43, wokół szybu Wilhelmina. Znajdziemy tu m.in. podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz rozbudowaną strefę naziemną, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.

Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka i zabawa, a także wypoczynek i rozrywka. Ta część Sztolni powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych.

Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku w czterech strefach tematycznych: strefie tradycji, legend i kultury, geostrefie, strefie techniki i strefie działań. Strefy wypełnione są zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi w postaci struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej, kombajnu ścianowego i chodnikowego. Jedną z największych atrakcji części podziemnej jest przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik. Kolejka porusza się po specjalnie przygotowanej trasie przekopami kopalni Królowa Luiza.

A oto niektóre atrakcje naziemnej części Parku:

BajtelGruba
W BajtelGrubie najmłodsi mogą spełnić jedno ze swoich najskrytszych marzeń: wcielić się w zawód górnika. BajtelGruba to zabawkowa mini-kopalnia, pełna ruchomych urządzeń obsługiwanych przez dzieci. Mała brygada ładuje „węgiel” do wózków na urobek za pomocą łopaty, transportuje go specjalnymi przenośnikami aż do szybu, gdzie przy pomocy kolegów napędzających urządzenie wyciągowe wyjeżdża on na powierzchnię. Tam zostaje przejęty przez brygadę naziemną, która komunikuje się z poziomem wydobywczym za pomocą specjalnych telefonów akustycznych.
BajtelGruba to wspaniała, podziemno-naziemna atrakcja, która dzięki zabawkowym maszynom górniczym pozwala dzieciom zamienić się w małych górników, pracujących na „prawdziwej” kopalni.

Camera obscura
Można powiedzieć, że camera obscura to gigantyczny aparat fotograficzny z możliwością wejścia do środka. Sfotografujesz panoramę okolicy znajdując się wewnątrz budynku bez okien. Jest to możliwe dzięki układom soczewek i zwierciadeł zamontowanych u szczytu budynku, które odpowiednio ustawione rzutują obraz na płaski stół. Dzięki obsługiwanemu ręcznie mechanizmowi możesz manipulować zarówno ostrością, jak i obrotem soczewki skupiającej obraz. W budynku znajduje się także ciemnia fotograficzna, umożliwiająca wywołanie "zdjęć" zrobionych przez zainstalowany aparat wielkośrednicowy.

Słoneczna fontanna
Słońce to gigantyczne źródło darmowej energii elektrycznej. Sterując ogniwem słonecznym i eksponując je w kierunku promieni słonecznych uzyskujesz coraz mocniejszy strumień wody tryskający z fontanny. Jest to możliwe dzięki elektrycznej pompie, której wydajność zależy właśnie od natężenia promieni słonecznych.

Źródła i wodospady
Otwierając przepływ obserwujesz, jak wpompowywana woda płynie przez różnej wielkości koła wodne, które zaczynają się obracać. Ta prosta zasada fizyki towarzyszyła ludzkości na setki lat przed naszą erą, znajdując swoje praktyczne zastosowanie w poruszaniu młynami wodnymi.

Słoneczna zapalniczka
Możliwość doświadczenia energii światła słonecznego. Jak tylko światło słoneczne napotka opór lub materiał nieprzepuszczalny, przekształca się w ciepło, które na przykład odczuwamy na naszej skórze. Światło słoneczne jest zbierane za pomocą 30-centymetrowego szkła powiększającego i jest skupiane w postaci wiązki. Im bardziej szorstki i ciemny jest materiał, z którym zetknie się światło słoneczne, w tym większym stopniu jego promienie są przekształcane w ciepło. Można je odczuć, ostrożnie umieszczając rękę za szkłem powiększającym. W miejscu skupienia może dojść nawet do zapalenia drewna.

Śruba Archimedesa
Genialny wynalazek z czasów starożytności. Obracanie kołem śruby Archimedesa powoduje podniesienie wody do górnego zbiornika. Wprawiając w ruch śrubę dowiesz się, jak działa najprostsza pompa wodna.

Stara pompa ręczna
Zastanawiałeś się kiedyś, jak działają stare, wiejskie pompy? W Parku 12 C możesz poznać zasadę działania tego urządzenia. Rura pompy jest przezroczysta, co uwidacznia prosty mechanizm: pierwszy ruch pompy unosi wodę wraz z tłokiem. Zawór w tłoku jest zamknięty, a zawór w rurze pompy zapewnia pobór wody ze studni. Podczas drugiego ruchu pompy tłok pozwala na wypłynięcie wody, w związku z czym pompa jest gotowa na ponowne pobranie wody.

Wiatrak amerykański
Poznasz działanie prawdziwej pompy o napędzie wiatrowym, jaki stosuje się na amerykańskiej prerii. Gdy wieje wiatr, siedmiometrowy wiatrak pompuje wodę z najniższego zagłębienia do szklanego zbiornika u góry. Istnieje możliwość spuszczania wody ze zbiornika do systemu kanałów.
Maszt meteo (stacja meteorologiczna)
Dzięki stacji monitorowania pogody odczytasz wartości temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego czy wilgotności. Stacja dokonuje również pomiaru ilości opadu średniego oraz chwilowego, a także pomiaru prędkości i kierunku wiatru.

Labirynt
Odwiedzający mają możliwość znalezienia odpowiedniej drogi, aby trafić do centrum labiryntu. Obiekt jest przewidziany dla dzieci i młodzieży. Ściany labiryntu mają wys. 150 cm. Powyżej labiryntu znajdują się kładki, z których rodzice mogą instruować dzieci o kierunku przejścia. W przypadku zagubienia się w labiryncie zastosowano zasadę prawej ręki. Mając cały czas ścianę po prawej stronie, na pewno trafisz do jednego z trzech wyjść. Obiekt dostosowany został dla osób niepełnosprawnych.
Park Techniki Wojskowej

Tuż obok Parku 12C przy współpracy z Fundacją Techniki Wojskowej – Mała Armia "Grupa Śląsk" powstaje Park Techniki Wojskowej, w którym będzie można podziwiać interesujące eksponaty wojskowe. Wśród nich znajdą się pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, wojskowe samochody ciężarowe, wyrzutnie rakiet, a nawet czołgi T-34 i T-72.

Rewitalizacja i budowa Parku 12 C Sztolni Królowa Luiza była możliwa dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, a także dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Łącznie koszt inwestycji związanych z powstaniem Parku 12C Sztolni Królowa Luiza wyniósł 26,33 mln zł.

Sztolnia Królowa Luiza – Park 12C
Zabrze, ul. Sienkiewicza 43 (w miejscu dawnego Skansenu Górniczego „Królowa Luiza”)
Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli 8.00 – 20.00
Rezerwacje zwiedzania: od poniedziałku do niedzieli 8.30 – 21.00