19. Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu

03.06.2016

3 czerwca kilkuset artystów, głównie uczniów zabrzańskich szkół, szczelnie wypełniło halę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu, uczestnicząc w 19. Międzynarodowym Festiwalu Rysowania Zabrze 2016. W tym roku motywem przewodnim imprezy był sport. Stąd zdecydowana większość modeli odziana i wyposażona była w atrybuty charakterystyczne dla różnorakich dyscyplin sportowych.

Organizatorem Festiwalu był Zespół Szkół nr 18 w Zabrzu, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Współorganizatorami i partnerami 19. Międzynarodowego Festiwalu Rysowania byli m.in.: Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji S.A. w Zabrzu, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Zabrzu, Liceum Plastyczne w Zabrzu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Festiwal ma na celu m.in. popularyzację sztuk plastycznych, rozwój osobowości artystycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności rysunkowych, a także inicjowanie spotkań międzykulturowych artystycznie utalentowanych młodych ludzi.

Uczestnikiem imprezy mógł zostać praktycznie każdy, gdyż impreza przeznaczona jest zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych z Polski i z zagranicy. Przystępujący do konkursu musieli wykonać rysunkowe studium postaci ludzkiej z natury (pozowało 100 modeli).

W jury 19. Międzynarodowego Festiwalu Rysunku w Zabrzu zasiedli: prof. Grzegorz Hańderek – prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Ireneusz Walczak – wykładowca na ASP w Katowicach, dr hab. Michał Minor – wykładowca na ASP w Katowicach, prof. Zbigniew Bajek – wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. Tomasz Chudzik – wykładowca na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz prof. Maliha Azami Aga – wykładowca na University College of Art.&Design w Pakistanie.

Najlepsze prace zostaną nagrodzone i pokazane w katalogu oraz na wystawie, która otwarta zostanie 23 września br. o godz.. 12.00 w Kopalni Sztuki przy ul. Hagera 41 w Zabrzu.

W załączeniu Protokół z obrad jury 19. Międzynarodowego Festiwalu Rysowania w Zabrzu.