Plan dla Górnika

27.05.2016

Rada Nadzorcza powołała Bartosza Sarnowskiego na stanowisko prezesa Górnika Zabrze. Klub zarządzany jest więc obecnie przez dwuosobowy zarząd. Nowy prezes kierował już klubem Lechia Gdańsk i Akademią Piłkarską Lechii Gdańsk, był członkiem Rady Nadzorczej Ekstraklasa SA. Jest rozpoznawalną postacią w świecie piłki nożnej.

W piątek na Arenie Zabrze odbyła konferencja prasowa poświęcona przyszłości Górnika Zabrze. Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza przypomniała, że Miasto było pionierem prywatyzacji klubu, a następnie inicjatorem rekomunalizacji, gdy wysiłek finansowy na wejście do ekstraklasy – po ostatnim spadku – nie był możliwy do udźwignięcia przez prywatnego właściciela. Więc rolę tę przejął samorząd. Zwróciła też uwagę, że zabrzański „Górnik” zdobywał tytuły mistrzowskie w czasach, gdy finansowany był przez przemysł wydobywczy. Inne czołowe niegdyś śląskie kluby górnicze są od wielu lat poza ekstraklasą. Tylko Górnik Zabrze przy ogromnym zaangażowaniu miasta przez wiele lat był w czołówce polskich klubów. Przedstawiając zadanie stojące przed Górnikiem Zabrze oświadczyła, że jesteśmy pierwszym klubem, który wprowadził akcjonariat społeczny. Chcemy ten proces kontynuować i zaprosić sympatyków klubu do współzarządzania – po sprzedaży nowej emisji akcji. Proponuje się, aby jedno miejsce w Radzie Nadzorczej zostało obsadzone przez akcjonariuszy mniejszościowych. Ma to być demokratyczny wybór tych wszystkich, którzy albo już nabyli akcje albo nabędą akcje nowej emisji. Dziś prezesem klubu zostaje osoba, która podobną procedurę przeprowadzała w Lechii Gdańsk. Wszyscy kibice piłkarscy emocjonują się przyszłymi Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Cieszymy się, że wiele filarów naszej reprezentacji narodowej związanych jest z Górnikiem Zabrze lub Gwarkiem Zabrze. To m.in. trener Adam Nawałka, a także Arkadiusz Milik, Michał Pazdan, Łukasz Piszczek, czy Krzysztof Mączyński. Bez zaangażowania klubów sportowych w całej Polsce nie będziemy mieli silnej reprezentacji. M.in. dlatego wsparcie klubów powinno być troską nas wszystkich. Na ARENIE ZABRZE powstanie STREFA EURO. Chcę, żeby przyjaciele Górnika mogli razem cieszyć się z sukcesów byłych piłkarzy i trenerów zabrzańskich klubów.
Małgorzata Mańka-Szulik przedstawiła 5 celów strategicznych dla „Górnika”. To:
• wybudowanie stadionu na europejskim poziomie,
• rozwój systemu szkolenia młodzieży. W przyszłym sezonie w Centralnej Lidze Juniorów wystąpią dwie zabrzańskie drużyny. Obecnie tylko kilka największych miast w Polsce może się tym pochwalić. A wiele klubów z Ekstraklasy nie ma w ogóle swojej reprezentacji w Centralnej Lidze Juniorów,
• zbudowanie nowoczesnego ośrodka szkoleniowego – to jest nasz plan na najbliższe 5 lat – chcemy stworzyć nowoczesną bazę sportową wyposażoną w nowe płyty piłkarskie,
• zbudowanie silnej grupy biznesowej wokół klubu. Byliśmy przekonani, że uda się to zrealizować najpierw wokół Allianz, potem Kompanii Węglowej, a dziś ten proces rozpoczynamy ponownie,
• propagowanie masowego kibicowania Górnikowi Zabrze. Działanie to jest mocno zaawansowane także dzięki zaangażowaniu stowarzyszeń kibicowskich. Elementem tego procesu będzie film pt. „Gwiazdy” na motywach życiorysu Jana Banasia w reżyserii Jana Kidawy Błońskiego, który wejdzie na ekrany jesienią tego roku.

Efektem będzie stabilizacja klubu, poprawa wyników sportowych i powrót do Ekstraklasy.