Zabrzański szpital jest on-line

23.05.2016

Tablety, laptopy oraz elektroniczne karty zaleceń lekarskich – to kolejny etap informatyzacji Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Najpierw powstały publiczne punkty dostępu do internetu oraz zainstalowano w szpitalu sieć WiFi. W kolejnym etapie zbudowano serwerownię, zakupiono nowoczesne komputery, a także wprowadzono rejestrację online do szpitalnych przychodni. W placówce, historia choroby pacjenta prowadzona jest w wersji elektronicznej, podobnie jak dokumentacja pielęgniarek i położnych. Teraz nadszedł czas na laptopy, tablety i elektroniczne karty zaleceń lekarskich.

Podczas codziennych obchodów lekarze korzystają też z laptopów umieszczonych na specjalnych wózkach. W czasie badania chorego ich zalecenia są na bieżąco wprowadzane do pamięci komputera. Później mają do nich dostęp inni lekarze, pełniący np. dyżury nocne czy pielęgniarki aplikujące leki. Dokumentacja jest dostępna online, również ta z poprzednich pobytów w szpitalu. Dzięki temu nie trzeba wypożyczać dokumentów z archiwum.

– Natychmiastowy dostęp lekarza do danych pacjenta i historii jego leczenia, z każdego miejsca w szpitalu, to jedna z najważniejszych zalet tego systemu. Informacja, jej dostępność i szybkość przekazywania to wartość niezwykle cenna, również w medycynie. Rozwiązania zastosowane w naszej placówce zwiększają bezpieczeństwo procesu leczenia i minimalizują występowanie pomyłek. System daje klarowne informacje, kto opiekował się pacjentem, jakie przepisał leki, kto i kiedy je później podał – mówi prezes Szpitala Miejskiego, dr Mariusz Wójtowicz.

System pozwala na ciągłą kontrolę procesu leczenia również pod kątem kosztów. W jednym miejscu zebrano dane o przeprowadzonych konsultacjach i badaniach, przepisanych lekach. Dzięki połączeniu programu medycznego z księgowym i sprawozdawczym można na bieżąco śledzić koszty leczenia pacjentów. Dla placówki medycznej, która chce zachować kontrolę nad wydatkami, takie udogodnienie jest nieocenione.

Pacjent, dzięki elektronicznej rejestracji, bez wychodzenia z domu może np. wybrać dogodny dla niego termin wizyty u lekarza w poradni, a leżąc w szpitalu może korzystać z bezprzewodowego internetu.

Informatyzacja placówki kosztowała dotąd blisko 4 mln zł, sfinansowano ją dzięki środkom z Unii Europejskiej oraz z budżetu szpitala. Zakupiono m.in. 23 laptopy i 16 tabletów.