Zabrze przestrzenią rozwoju

Znamy wszystkie atrakcje INDUSTRIADY 2016

19.05.2016

Na ziemi, pod ziemią, nad ziemią, na wodzie, pod wodą, a nawet na wodzie pod ziemią – 11 czerwca w czasie INDUSTRIADY, święta Szlaku Zabytków Techniki przekonamy się, że przemysłowe historie kryją się dosłownie wszędzie.

Tegoroczna INDUSTRIADA odbywa się w 44 zabytkach w 27 miejscowościach województwa śląskiego. W sobotę 11 czerwca przekonamy się, że łączą je nie tylko przemysłowe historie, ale i bezpłatny transport.

– INDUSTRIADA integruje: Szlak Zabytków Techniki z obiektami, które jeszcze do szlaku nie należą; organizacje pozarządowe z instytucjami kultury, samorządami i prywatnymi przedsiębiorcami; pasjonatów techniki z artystami. W tym roku dołączył do nas jeszcze jeden ważny partner – KZK GOP. Zatem 11 czerwca możemy bezpłatnie dojechać do zabytków techniki nie tylko pociągami Kolei Śląskich, ale i autobusami oraz tramwajami KZK GOP oraz specjalnymi INDUbusami przygotowanymi przez Górnośląski Związek Metropolitalny – informuje Henryk Mercik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

– Zachęcam do tego, aby poznawać piękno naszego regionu. W codziennych obowiązkach często brakuje czasu, aby spojrzeć na wyjątkowość tego, co zostawiła nam przemysłowa historia. Metropolia Silesia po raz szósty jest partnerem INDUSTRIADY. Organizując bezpłatny transport pomiędzy obiektami, chcemy zachęcić mieszkańców do skorzystania z bogatej oferty postindustrialnej – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik, Przewodnicząca Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Prezydent Zabrza.

Skorzystanie z bezpłatnego transportu Kolejami Śląskimi lub KZK GOP umożliwia specjalny kupon (szczegóły na stronie industriada.pl). Dodatkowe INDUbusy, przygotowane przez Metropolię Silesia obsługują 20 przystanków. Łączą też dworce kolejowe w Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie Batorym, Katowicach i Sosnowcu z wybranymi obiektami INDUSTRIADY. W tych autobusach nie musimy mieć kuponu. Kolejne 3 busy, również bezpłatne, połączą obiekty z Bielska-Białej, Ustronia i Cieszyna. Bezpłatne busy będą także kursowały w Chorzowie (na trasie Huta Królewska – Szyb Prezydent) oraz w Częstochowie, gdzie pętlę łączącą tamtejsze obiekty obsługują zabytkowe „ogórki”, w których spotkamy emerytowanych przewodników z MPK Częstochowa. Także pomiędzy katowickim Giszowcem, Nikiszowcem i Szybem Wilson kursować będzie specjalny autobus – Ewaldobus. Nie zapominajmy również o płatnych przejazdach kolejami wąskotorowymi pomiędzy Bytomiem i Tarnowskimi Górami.

W ramach tegorocznej Industriady tradycyjnie dużo atrakcji przygotowały zabrzańskie obiekty Szlaku Zabytków Techniki:

Kopalnia Guido

Zwiedzanie kolejnych poziomów Kopalni Guido nie jest żadną nowością, ale tego amatorzy klimatów panujących pod ziemią przegapić nie mogą. Otóż od godz. 8 do godz. 22 zaplanowano zwiedzanie poziomu 320 pod hasłem „Śląsk: kreatywność”, czyli specjalnie przygotowaną trasą z narracją skupioną wokół tematu eksperymentów i wynalazków, które stosowano pod ziemią aby ułatwić pracę albo zapobiec zagrożeniom. Zobaczymy Tamę Wodną oddzielającą Kopalnię Guido od Kopalni Makoszowy i przejedziemy się podwieszaną kolejką. Zwiedzanie zakończy się w Komorze Badawczej nr 8, gdzie czekają na nas eksperymenty muzyczne. Zjazdy odbywają się co 15 minut (ostatni ok. godz. 22). Czas zwiedzania wynosi ok. 1,5 godziny.
Guido kusi też górniczą szychtą na poziomie 355 pod hasłem „Śląsk: praca” (między godz. 8 a północą). Uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą własnoręcznie ucięty na szychcie drewniany klocek z logo INDUSTRIADY. O co chodzi z tym drewnem? Otóż drewno w sposób dosłowny buduje historię górnictwa już od setek lat, aż do czasów współczesnych. Wykorzystywano je do zabezpieczania chodników górniczych, a także przy całym szeregu innych prac wykonywanych na dole. Drewniane stemple służyły także jako jeden z pierwszych „systemów” alarmowych stosowanych w górnictwie – trzeszczenie i skrzypienie obudowy informowało górników o zbliżającym się zagrożeniu i konieczności natychmiastowej ucieczki.

Śląsk: czarne złoto – wielkie otwarcie Sztolni Królowa Luiza Park 12C w Zabrzu (ul. Sienkiewicza), w tym premierowe zjazdy Szybem Wilhelmina do pokładu 510 / godz. 8–24 /

Prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników podziemnych spacerów! Nowe trasy ukryte przed światłem dnia zostaną po raz pierwszy udostępnione właśnie podczas INDUSTRIADY! Podziemną część Parku 12C stanowią dawne wyrobiska kopalni „Królowa Luiza”. Można będzie zobaczyć w nich pokaz pracy maszyn górniczych oraz przejechać się górnicza kolejką szynową typu Karlik. Taki podziemny spacer potrwa ok. 1,5 godziny, a do towarzystwa będziemy mieć superbohaterów!
Część naziemną tworzy park edukacyjno-rozrywkowy dla dzieci i młodzieży. Odwiedzający mogą poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Premierowe zwiedzanie Podziemnego Parku Maszyn oraz zjazdy Szybem Wilhelmina do pokładu 510 odbywać się będą od godz. 8 rano do północy! (ostatnie zejście ok. godz. 22).

Ponadto na wszystkich, którzy nie boją się ekstremalnych doznań czeka… lot balonem na uwięzi! Akcja „Szybowanie” potrwa od godz. 19 do północy. Balon zakotwiczony będzie na terenie stadionu KS Koksownik znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Sztolni. Z góry szybko dostrzeżemy jak blisko siebie i na stosunkowo małym terenie górnicy niegdyś drążyli szyby.

Śląsk: muzyka – akordeon w roli głównej od godz. 19 do 22 Sztolnia Królowa Luiza Park 12C w Zabrzu

Wśród postindustrialnych zabytków przez kilka godzin słuchać będziecie serii koncertów z akordeonem w roli głównej. Wystąpią Paweł A. Nowak, Symetrio i Krzikopa. Do Zabrza przybędzie też najpopularniejszy akordeonista w Polsce, czyli Marcin Wyrostek. Na zakończenie koncertu o godz. 21.40 odbędzie się próba wielkiego bicia rekordu Polski w największej liczbie akordeonistów grających jeden utwór.

Szyb Maciej / Zabrze

Zwiedzanie szybu połączone z prezentacją pracy maszyny wyciągowej zawsze robi ogromne wrażenie. Oprócz budynku z czynną, dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, zwiedzający zobaczą również budynek nadszybia, wieżę wyciągową oraz szyb z głębinowym ujęciem wody pitnej. Zabrzański zabytek techniki będzie można oglądać od godz. 12 do godz. 19. Tylko wizyta w Szybie Maciej umożliwia poznanie tajników funkcjonowania kopalni, poznanie innowacyjnego przekształcenia szybu w ujęcie wody i zajrzenia do… wnętrza ziemi!

Ponadto w ramach "Rozruchu maszyn" dzień przed Industriadą Szyb Maciej przygotował Bajtelindustriadę z Utopcem Maćkiem w roli głównej – pod takim hasłem przebiegać będą od południa zabawy pod wieżą zabrzańskiego szybu. Utopce to – co prawda – według śląskich legend niezbyt przyjaźnie nastawione do ludzi stwory, ale jak widać organizatorom imprezy udało się oswoić jednego z nich. Jedną z atrakcji będzie także gra terenowa Tajemnica Utopca i Sztygara, obejmująca Szyb Maciej oraz Szyb Prezydent w Chorzowie.

Na stronie industriada.pl można znaleźć nie tylko pełny program festiwalu, ale i podpowiedzi dla rodzin, pasjonatów techniki i osób szukających dobrej rozrywki. Z pośród 376 wydarzeń tegorocznej INDUSTRIADY pomogą wybierać wyszukiwarka, zakładka Moja INDUSTRIADA (pozwalająca na stworzenie swojej indywidualnej trasy) oraz bezpłatna książeczka z programem.

Pomocą służy też infolinia pod numerami:
T: 573 991 417
T: 573 991 418
aktywna w piątek, 10 czerwca, od godz. 8.00 do północy oraz w sobotę, 11 czerwca, od godz. 8.00 do godz. 1.00 w nocy (poprzez infolinię nie zakupimy biletów i nie zarezerwujemy miejsc).

Do dyspozycji mamy także przewodników w INDUbusach i niektórych pociągach Kolei Śląskich, 45 stewardes i stewardów czekających na tymczasowych przystankach oraz obsługę w punktach INDUinfo.