XI Zabrzańska Noc Muzeów

16.05.2016

W ramach Nocy Muzeów z 14 na 15 maja dla mieszkańców Zabrza przygotowano wiele atrakcji.

Do późnych godzin nocnych otwarte było m.in. Muzeum Miejskie, Muzeum Górnictwa Węglowego, Kopalnia Guido czy Sztolnia „Królowa Luiza”.

W Galerii Cafe Silesia odbył się finisaż wystawy „Wideofreski” Lecha Majewskiego połączony z projekcją filmu dokumentalnego „Lech Majewski. Świat według Bruegela”, opowiadającego o procesie twórczym i o pracy reżysera na planie filmu „Młyn i krzyż”. Podczas finisażu wystawy działania parateatralne zaprezentowały dzieci z Grupy Teatralnej ADEPT z Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.W swojej drugiej siedzibie przy ul. Powstańców Śląskich 3 Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprezentowało wystawę "Siła zabrzańskiej reklamy".

Muzeum Górnictwa Węglowego jak co roku przygotowało wiele ciekawych propozycji z okazji tegorocznych obchodów Nocy Muzeów w Zabrzu m.in. wystawę „Gdy czerwony kur zapieje..” dotyczącą historii straży pożarnej, spektakl pt. "Żółta willa" w wykonaniu grupy teatralnej „Rampa” z OPP 4 Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu. Odbył się też pokaz pomocy przedmedycznej w wykonaniu strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu oraz pokaz pracy sikawki konnej z 1924 r. ze zbiorów Ochotniczej Straży Pożarnej w Widowie. Uczestnicy XI Nocy Muzeów w Zabrzu zwiedzali też m.in. poziom 320 w Zabytkowej Kopalni Guido – trasę wynalazków górniczych powstałych w latach funkcjonowania kopalni doświadczalnej M-300.