Na Osiedlu Młodego Górnika zainstalowano oświetlenie z budżetu partycypacyjnego

16.05.2016

Dobiegła końca kolejna inwestycja w ramach zabrzańskiego budżetu partycypacyjnego. W kwietniu zakończono budowę oświetlenia ulicznego na Osiedlu Młodego Górnika. Powstało czternaście estetycznych słupów z anodowanego aluminium w kolorze oliwkowym. W instalacji zastosowano nowoczesne energooszczędne oprawy LED. Wartość inwestycji wyniosła ponad 62 tys. zł.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja budżetu partycypacyjnego odbyła się w naszym mieście w ubiegłym roku. Do dyspozycji zabrzan przekazano trzy miliony złotych. Zgłoszono 146 projektów, z czego 108 przeszło pozytywną weryfikację formalną i zostało poddanych pod głosowanie. Wzięło w nim udział ponad 31 tys. osób, czyli 17,3 proc. mieszkańców. To jedna z najwyższych frekwencji wśród miast naszego regionu, które realizują budżety obywatelskie. Do realizacji skierowano 13 projektów. Dodatkowo, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, wybrała dwa wnioski z dwóch dzielnic, które wykazały się najwyższą aktywnością w głosowaniu, ale nie udało im się wprowadzić żadnego projektu do realizacji.

W 2015 roku ruszyła także druga edycja budżetu obywatelskiego. Jego wielkość wzrosła do 4 mln zł. Aby wyrównać szanse, tę kwotę podzielono na dwie części: 2,7 mln zł trafiło do dużych dzielnic, a pozostałą część, czyli 1,3 mln zł, zagospodarowały mniejsze. W sumie, do realizacji zostało skierowanych 18 projektów. Podobnie, jak za pierwszym razem, nie zawiodła frekwencja. W drugiej edycji budżetu partycypacyjnego wzięło udział ponad 33 tys. zabrzan, którzy łącznie oddali ponad 81 tys. głosów.